Vi får se. Det är möjligt att hela partistyrelsen avgår, för att sedan i sin huvuddel bli återvald. Jag får intrycket att Jutte, liksom Juholt, förespråkar ett förfarande som påminner om det som kommer att gälla regeringar från nästa val - att regeringen automatiskt avgår och får pånyttväljas om man har riksdagen med sig.
Kanske är Jytte ute efter Måna, och Juholt har ju gammalt groll med partiledningen. Men vi får se. Det är inte säkert att det blir så, och ingalunda självklart att Måna lämnar. Men efter dagens rygghugg mot Bältros av Morgan Johansson, och gårdagens mot Ahlin av Österberg, så ser vi kanske ett Rosornas krig på gång, mellan Måna-gänget och Utmanargänget.
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/ha...-s_5647677.svd
Återstår att se vilka utmanarna vill har som partiledare och partisekreterare. På den senare befattningen gissar jag på Juholt, men vem skall man ha som ledare? Morgan Johansson? Sven-Erik Österberg? Någon annan?