Jag kände mig sugen på att starta en tråd om detta efter att jag såg dokumentären Koranen på svt2 för några veckor sedan
Det var väldigt intressant, bland annat så fanns där en tysk islamolog/språkvetare som hade studerat islam och Koranen, och kommit fram till att den ursprungliga Koranen kan ha influerats av olika språk, t.ex syriska eller arameiska, minns inte hur det var.
Men om man flyttade om prickarna som satt över de arabiska bokstäverna så fick texten en helt ny innebörd.
Det var mycket som kunde förklaras och jämföras med kristendomen med de förändringar som tysken hade gjort.
De hade även råkat riva sönder någon form av vägg i en gammal moské där de gjorde ett fynd med över tjugo Koraner staplade i en hög.
Tydligen så kunde pappret bevisas vara mycket äldre än 600 år, och därför började man ifrågasätta att Koranen faktiskt var färdigställd när den sas vara det i enlighet med Muhammed.
Självklart är tysken dödshotad av diverse folk
Men det kan ju inte skada att diskutera saken här på Flashback som ett spännande och intressant ämne