Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-10-30, 19:21
  #85
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
För att fler och fler läser gymnasiet. Gymnasiet på 60-talet var verkligen något speciellt, bara de allra allra bästa läste på natur. Gymnasiet är inget speciellt längre, det är allmänbildning, knappt det. Eftersom då så väldans många fler läser dessa program så blir ju standarden lägre. Nu är det så att faktiskt 50% av alla av en årskull läser vidare på högskolan så är knappt högskolan något speciellt.

Det vore helt jävla otroligt om alla var lika duktiga nu, som för 30 år sedan på högskolan.


Ja, eftersom de bestämmer precis hur utbildningen skall vara upplagd.

BengtZz det är det senaste 15 åren som har gått åt helvete för svensk skolundervisning när det gäller fysik och matematik. 1995 låg genomsnittet 10 gånger högre än vad det gör idag. Därför politikerna har dragit drastiska åtgärder nu för att försöka komma tillbaka till hur det var för 15 år sedan. Samtliga mattelärare i grundskolan kommer att få genomgå en grundutbildning under 6 månader på heltid för att bli bättre rustade i undervisningen.
Citera
2010-10-30, 19:22
  #86
Medlem
apanlapans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Just därför har vi miniräknare och PQ-formel, precis som man har i vanliga livet. Ma B är allmänbildning, som mest. Kvadratkomplettering är ett bevis av PQ-formeln.

Precis, och det är ju bevis och korrekt algebra som är intressant. Återigen snackar du om matte B, undervisar du i den kursen? Du verkar tro att matematik är samma sak som att lösa uppgifter i matteboken för Ma B.

Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Jag kommer nog aldrig någonsin behöva räkna en andragradare i det "verkliga" livet så att säga. Så varför skall vi då ägna tid åt kvadratkomplettering?

Därför att man behöver den typen av färdigheter i högskolematten, hur kan du inte hålla med om det? Och ja, jag behöver den även på mitt jobb även om du inte gör det.
Citera
2010-10-30, 19:27
  #87
Medlem
Det blev väldigt mycket snack om andragradare i den här tråden Personligen hade jag ett program inlagt i min miniräknare under gymnasietiden. Så jag behövde aldrig kvadratkompletera. Jag behövde inte ens komma ihåg hur formeln såg ut. Det fungera ett tag, tills den dagen vi plötsligt inte fick använda miniräknaren på ett prov. Då gick det åt helvete istället.
Citera
2010-10-30, 20:06
  #88
Medlem
BengtZzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dbshw
BengtZz, du kan ju ärligt inte påstå att man inte får mer förståelse med kvadratkomplettering?
Jo men inte i Ma B, knappt ens i gymnasiet.

Citat:
Ursprungligen postat av dbshw
Jag kan hålla med dig om att om självändamålet är att eleverna ska kunna lösa andragradsekvationer med numeriska koefficienter så snabbt så möjligt så är det bättre att banka in pq-formeln, men ärligt, vem fan behöver kunna det i livet sen?
Just därför lär man sig PQ formeln, för att frångå problemet med själva lösningsmetoden och istället kunna fokusera på analysen.

Citat:
Ursprungligen postat av dbshw
Jag skulle kalla mig matematiker, och det är fan sällan jag löser andragradsekvationer, så när ska resten av vår befolkning kunna göra det?
Så varför skall då resten klara av kvadratkomplettering? Ja kvadratkomplettering är mycket svårare för de flesta som läser Ma B, inte för dig och inte för mig. För mig och dig är kvadratkomplettering lättare, eftersom vi är så jävla mycket bättre på matte än de är. Men för att nå den nivån så bör man också fokusera på att räkna mer. Högskolan är det nya gymnasiet, inget mer än så, och gymnasiet är den nya högstadiet osv. Så kommer det fortsätta att gå hela tiden.

Anledningen till att svenska gymnasier har så dålig standard jämfört med andra länders ekvivalenta utbildningsgrad beror på att man sållar ut de dåliga tidigt och låter de bra vara kvar och stänger dörrar för de sämre. På gott och ont, de bättre blir ju ännu bättre och de sämre blir ännu sämre. Vad man nu tycker är rätt beror ju lite på vad man är politiskt lagd. Men om man vill att fler skall klara det, så lägger man nivån lägre. Samma gäller ju i lågstadiet osv osv. För 7 år sedan var man högutbildad om man läser mer än 6 år i skolan, och för 30 år sedan var man "högutbildad" om man hade tagit studenten, iaf mer än idag.

Visst kan det vara riktigt jävla tråkigt med sossementaliteten, bättre kanske det hade varit att i sådana fall skapa högskoleförberedande gymnasier och sådana som inte är det och låta de "dåliga" eleverna gå där och lära sig PQ formeln, för att sedan låta de duktiga gå på en sådan linje och lära sig kvadratkomplettera. Det hade jag tyckt varit det bästa sättet.

Citat:
Ursprungligen postat av dbshw
Dessutom tror jag att folk som lär sig kvadratkomplettering ordentligt faktiskt kommer komma ihåg det bättre säg 5 år senare än de som bara lär sig pq-formeln.
Kanske, om man är riktigt duktig på matematik så tror jag det, ja.

[quote=dbshw]Skillnaden är att kvadratkomplettering bara är en serie algebraiska manipulationer med ett tydligt mål som är lätt att komma ihåg, att göra vänsterledet till en kvadrat plus någonting. Även om man glömmer exakt hur man gör så kan man, om man tänker efter lite och testar sig fram, oftast härleda det på plats så att säga, så länge man kommer ihåg målet, vilket inte kan sägas om pq-formeln.

Sen så är som nämnt kvadratkomplettering mer allmän; lös t.ex. följande problem åt mig BengtZz, med pq-formeln är du snäll:

Citat:
Ursprungligen postat av dbshw
1) Låt a vara en fix vektor i R³. Maximera x.x + 2a.x, där x är en vektor som får variera i R³.

2) Ekvationen x² - 3x + y² + 4y + 2 = 0 beskriver en cirkel i xy-planet. Vad är dess radie och centrum?

3) Finn ∫1/(x²-2x+2)dx.

4) Lös z³-3z²+3z = 2.503.

5) (Det här kräver nog lite komplex analys.) Beräkna ∫e^(x²)e^(aix)dx om x går från -∞ till +∞, om du vet att ∫e^(x²)dx = 2sqrt(π).

6) Bevisa Gauss-Markovs sats inom statistiken.

(Okej, nu börjar exemplen tunnas ut lite, så jag ska sluta där.)
Detta berör man inte på gymnasiet, därför anser skolverket, och jag, att kvadratkomplettering inte är speciellt nödvändigt. När man har använt PQ-formeln ett bra tag, så faller kvadratkomplettering in väldigt lätt. Jag lärde mig det på 5 minuter efter jag börjar högskolan.

Citat:
Ursprungligen postat av dbshw
Och nej, jag har ingen forskning om att folk får bättre förståelse med kvadratkomplettering, men sålänge du inte kan peka på forskning som visar motsatsen så har vi bara oss själva att gå till.
Japp det har vi, och du som jag var antagligen en av de allra duktigaste i vår klass både på högskolan, gymnasiet, grundskolan osv. Så för just dig, och för just mig, hade det nog varit bättre att lägga undervisningen på den nivån, helt klart.

Citat:
Ursprungligen postat av dbshw
Sen, av ren nyfikenhet, för jag vill veta varför du tycker som du gör: I utlandet så finns det en annan metod (gud, jag låter som Greger nu), nämligen att

ax² + bx + c = 0

har rötterna (-b ± sqrt(b²-4ac))/(2a). Jämfört med pq-formeln har denna ju fördelen att man inte behöver dela bort a som första steg för att få en ekvation på formeln x²+px+q=0. Anser du att den här formeln är bättre att lära ut än pq-formeln? Varför/Varför inte?
Jag anser att den är sämre, anledningen till att Sverige lär ut just PQ-formeln är just för att den är så lik kvadratkomplettering. Samt att symmetrilinjen till parabeln framträder enkelt.
Citera
2010-10-30, 20:32
  #89
Medlem
BengtZzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Derivative
BengtZz det är det senaste 15 åren som har gått åt helvete för svensk skolundervisning när det gäller fysik och matematik. 1995 låg genomsnittet 10 gånger högre än vad det gör idag.
Vad menar du med 10 ggr högre? Men ja, vi har blivit sämre i årskurs 8 på matematik jämfört med andra länder, dels för att vi i Sverige flyttar upp studierna hela tiden. Vilket iofs inte ger oss sämre kunskaper tills dess att v i skall börja arbeta. Men det tar flera år längre innan vi är klara med skolan, ineffektiv tid kan man säga.

Tex räta linjens ekvation (skandal kan jag tycka) ingår numera i Kurs B när den egentligen borde vara ett krav i högstadiet redan. Det är rätt synd.

Rapport från 1995:
http://www.skolverket.se/content/1/c...vuppgifter.pdf

Kolla uppgift L.14, den behandlar hur bra elever förstår riktningskoefficienten. Jämför detta med de Svenska eleverna och internationellt sett.

Kolla också uppgift L16, där svarar Sverige riktigt dåligt. Men förståelseuppgifter, som inte kräver någon tidigare utbildning, så ligger vi faktiskt bättre till, trots att vi har mycket långsammare utbildning.

Citat:
Ursprungligen postat av Derivative
Därför politikerna har dragit drastiska åtgärder nu för att försöka komma tillbaka till hur det var för 15 år sedan. Samtliga mattelärare i grundskolan kommer att få genomgå en grundutbildning under 6 månader på heltid för att bli bättre rustade i undervisningen.
Nej det gör politikerna för att få röster. Inbilla dig inte att de vill ditt bästa.

men ja, grundskolekompetesen är förödande. Det är skandal att klasslärare i mellanstadiet kan ta hand om hela matematikundervisningen utan att ens ha haft en enda timmes matematikundervisning på sin lärarutbildning. Det är helt jävla sjukt. Dessutom tycker jag högstadielärare i allmänhet är ganska kassa, speciellt i matematik. Detta bör ändras.

Ta också hänsyn till att Sverige börjar något senare än andra länder i skolan, samt att vi ligger efter i analysen i högstadiet. Som sagt är det ju relevant hur väl förberedd man är i arbetslivet, inte hur väl förberedd man är 7 år innan arbetslivet. Men i vilket fall är vi långsammare i Sverige, kanske för att de sämsta också skall hänga med men aa... Det har ju sitt pris.
Citera
2010-10-30, 20:33
  #90
Medlem
BengtZzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Derivative
Det blev väldigt mycket snack om andragradare i den här tråden Personligen hade jag ett program inlagt i min miniräknare under gymnasietiden. Så jag behövde aldrig kvadratkompletera. Jag behövde inte ens komma ihåg hur formeln såg ut. Det fungera ett tag, tills den dagen vi plötsligt inte fick använda miniräknaren på ett prov. Då gick det åt helvete istället.
Tror du det hade gått bättre om jag som din lärare hade tvingat dig att lära dig kvadratkomplettering istället?
Citera
2010-10-30, 20:48
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Jo men inte i Ma B, knappt ens i gymnasiet.


Just därför lär man sig PQ formeln, för att frångå problemet med själva lösningsmetoden och istället kunna fokusera på analysen.


Så varför skall då resten klara av kvadratkomplettering? Ja kvadratkomplettering är mycket svårare för de flesta som läser Ma B, inte för dig och inte för mig. För mig och dig är kvadratkomplettering lättare, eftersom vi är så jävla mycket bättre på matte än de är. Men för att nå den nivån så bör man också fokusera på att räkna mer. Högskolan är det nya gymnasiet, inget mer än så, och gymnasiet är den nya högstadiet osv. Så kommer det fortsätta att gå hela tiden.

Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Detta berör man inte på gymnasiet, därför anser skolverket, och jag, att kvadratkomplettering inte är speciellt nödvändigt. När man har använt PQ-formeln ett bra tag, så faller kvadratkomplettering in väldigt lätt. Jag lärde mig det på 5 minuter efter jag börjar högskolan.

Jag tror vi måste diskutera lite varför vi vill att våra barn ska läsa matte B. Inte är det för att de ska kunna lösa andragradsekvationer i sin vardag? (För det vet både du och jag att man faktiskt inte gör.)

Nej, som jag ser det så lär man sig matematik över runt Ma A-nivå av två anledningar:

(1) Att förberedas för högskolan.
(2) Att lära sig resonera logiskt.

Båda dessa uppfylls bättre med kvadratkomplettering. Agreed?

Det låter som att du resonerar utifrån att vi bör lära ungarna pq-formeln för att de då blir bättre på Skolverkets prov, och för att Skolverket säger så, och det tror jag ingen betvivlar, men jag försöker snarare argumentera på ett högre plan, att vi (staten Sverige) ska utforma riktlinjerna så att kvadratkomplettering lärs ut, och utforma proven därefter.

Jag håller alltså med dig om att kvadratkomplettering är svårare, och ja, fler barn kommer klara av att lära sig pq-formeln. Men jag anser att nyttan med att kunna använda pq-formeln är cirka noll, medan nyttan av kvadratkomplettering är positiv, så det är så att säga bättre att 50% av eleverna kan kvadratkomplettera, om alla kan pq-formeln men ingen kvadratkomplettering.

Låt mig nyansera det där lite; en nytta med att lära sig pq-formeln är att man då kan se hur man kan, genom att lösa ett generellt problem, få fram formel som man då kan tillämpa för att inte behöva göra om samma steg. Att man löser andragradsekvationen en gång för alla så att säga. Detta tror jag är en viktig förståelse för livet, nästan, men jag tror att eleverna kommer ha svårt att uppskatta fiffigheten i det här om de inte har lärt sig kvadratkomplettera innan.

I min drömvärld skulle alltså undervisningen gå till såhär:

1. Läraren visar hur man kvadratkompletterar numeriska andragradsekvationer. Eleverna får sitta och lära sig detta i ett par lektioner.

2. När de flesta kan det, och några rentav tycker det är lite jobbigt, så säger läraren: Nä men hörni, ska vi inte göra det här en gång för alla? Läraren skriver ner

ax² + bx + c = 0

och förklarar hur vi kan lösa den här som om vi visste vad a, b och c var. Han eller hon kvadratkompletterar sen detta, och får

x = (-b ± sqrt(b²-4ac))/(2a).

Sen förklarar han varför vi kan använda denna formel till att lösa andragradsekvationer, eftersom "a, b, c kan vara vad som helst" ungefär. (Detta kommer kräva långt mer förklaring än jag skrivit här.)

På detta sätt ska alltså formeln presenteras som att vi har gjort kvadratkomplettering en gång för alla möjliga värden på en enda gång, och att matematiken handlar mycket om att abstrahera göra saker allmänt för att inte behöva göra samma sak om och om igen.


Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Anledningen till att svenska gymnasier har så dålig standard jämfört med andra länders ekvivalenta utbildningsgrad beror på att man sållar ut de dåliga tidigt och låter de bra vara kvar och stänger dörrar för de sämre. På gott och ont, de bättre blir ju ännu bättre och de sämre blir ännu sämre. Vad man nu tycker är rätt beror ju lite på vad man är politiskt lagd. Men om man vill att fler skall klara det, så lägger man nivån lägre. Samma gäller ju i lågstadiet osv osv. För 7 år sedan var man högutbildad om man läser mer än 6 år i skolan, och för 30 år sedan var man "högutbildad" om man hade tagit studenten, iaf mer än idag.

Visst kan det vara riktigt jävla tråkigt med sossementaliteten, bättre kanske det hade varit att i sådana fall skapa högskoleförberedande gymnasier och sådana som inte är det och låta de "dåliga" eleverna gå där och lära sig PQ formeln, för att sedan låta de duktiga gå på en sådan linje och lära sig kvadratkomplettera. Det hade jag tyckt varit det bästa sättet.

Visst, visst. Jag bara tycker att, som sagt, bara kunna pq-formeln har cirka noll värde, så då känns det som att man redan har gett upp och lika gärna kan låta bli att lära dem matte överhuvudtaget.

Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Jag anser att den är sämre, anledningen till att Sverige lär ut just PQ-formeln är just för att den är så lik kvadratkomplettering. Samt att symmetrilinjen till parabeln framträder enkelt.

Det här var lite intressant; tidigare i tråden fick jag uppfattningen av att du ansåg att pq-formeln var bättre för att det var lättare att använda den än att kvadratkomplettera. Men den här formeln är ju ännu lättare att använda, så det kan alltså inte bara vara det som är kriteriet för vilken metod man ska välja.

Jag menar, rätta mig om jag har fel, men jag misstänker starkt att ett väldigt vanligt fel är att elever, när de ska lösa 2x² + 5x + 3 = 0 ger lösningen som - 5/2 ± sqrt(25/4 - 3) (fan, till och med jag gör ju det med jämna mellanrum), och detta skulle man då slippa om de fick använda (-b ± sqrt(b² - 4ac))/(2a) direkt.

Men det är alltså på något plan förståelsen också som ska spela in. Så vad är enligt dig viktigaste skillnaden mellan steget från (-b±sqrt(...))/(2a) till pq-formeln samt steget från pq-formeln till kvadratkomplettering? (skillnaden som alltså gör att du vill göra det första steget, men inte det andra?) Större skillnad i svårighetsgrad i det andra steget? Att förståelse man får i det andra steget inte hjälper en att klara skolverkets prov bättre?
Citera
2010-10-30, 20:54
  #92
Medlem
apanlapans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Jo men inte i Ma B, knappt ens i gymnasiet.

Men kan du förklara vad Ma B har att göra i den här disussionen (förutom att du säkert undervisar i den och vet hur man gör det på ett bra sätt)? Vi snackar ju mattestudieförberedande kurser som Ma D och E. Ja, man kan lära sig pq-formeln in Ma B och lära sig kvadratkomplettera ordentligt i Ma D! Det verkar lite som om du har fastnat i just Ma B och tror att det är hela världen.
Citera
2010-10-30, 20:55
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Tror du det hade gått bättre om jag som din lärare hade tvingat dig att lära dig kvadratkomplettering istället?

Tveksamt!

dock angående ditt tidigare inlägg så fick jag faktiskt lära mig räta linjens ekvation om det var i 8-9. Går nu sista året på gymnasiet. Kommer dock inte ihåg om det var med på nationella provet. Så det kan ju hända att det inte ingår i skolverkets plan.
Citera
2010-10-30, 20:59
  #94
Medlem
Proras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av apanlapan
Men det är ju ett svårt problem Kan man inte rita upp 2^x för heltalsvärden och sedan dra en graf igenom punkterna och säga att det är den här funktionen vi pratar om? Eller är de bekymrade över hur man räknar ut värdet på uttrycket?

Mer ett försök från min sida att gjuta olja på vågorna. Jag är mina år till trots ytterligt fascinerad av potenser med irrationella exponenter och svårigheten att räkna ut dem med papper och penna . På samma sätt är det i viss mån besynnerligt att sqrt(2)^sqrt(2)^sqrt(2) = 2. Ska väl till ett par parenteser där också, kanske.
Citera
2010-10-30, 21:18
  #95
Medlem
Proras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av apanlapan
Det grafiska beviset på Pyt. sats är bra, men illustrationen för kvadratkomplettering fattar jag verkligen inte poängen med. Ja, man kan titta där på de olika rektanglarna och se att det "fattas" en kvadrat, men grejen är att algebraiskt är idén superenkel: man får lägga till en användbar term i en ekvation om man också lägger till samma term med ett minustecken.

Vart är det du vill att eleverna ska fundera vidare? Ska de försöka bevisa andra satser grafiskt?



I riktiga problem finns det inga färdiga formler. Pq-formeln hör hemma i fysiken och kemin, inte i matten. Det är klart att man ska ta upp formeln även i matten, men man ska inte slösa massa tid på att stoppa in siffror i den.

Jag var otydlig där.

Min tanke var att eleverna inte skulle haka upp sig på hypotenusor i rätvinkliga trianglar utan att de kunde tänkas lyfta näsan lite högre och sniffa på begreppet längd i en allmän mening. Om det funkar i verkligheten vet jag ej. Antagligen tyvärr inte. Har i nuläget en mycket vetgirig klass. Kör Balou-principen: jag ska lära dem allt jag vet.
Citera
2010-10-30, 21:56
  #96
Medlem
BengtZzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av apanlapan
Men kan du förklara vad Ma B har att göra i den här disussionen (förutom att du säkert undervisar i den och vet hur man gör det på ett bra sätt)?
Jag undervisar alla gymnasiekurser för matematik. Vi talade om inlärning av PQ formeln, det sker i Ma B, som du säkert vet.

Citat:
Ursprungligen postat av apanlapan
Vi snackar ju mattestudieförberedande kurser som Ma D och E. Ja, man kan lära sig pq-formeln in Ma B och lära sig kvadratkomplettera ordentligt i Ma D! Det verkar lite som om du har fastnat i just Ma B och tror att det är hela världen.
Ja för vi talade om inärning av PQ formeln och att "den är dålig, skit i den" ja då måste man alltså börja med kvadratkomplettering i Ma B, alltså Ma B.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback