Citat:
Ursprungligen postat av Greger010101
Klarar man inte matematiken klarar man inte fysiken. Klarar man inte fysiken är det ganska svårt att någon t.ex. en dag åka till Mars. Nu tänker du: Varför kan inte bara de som är intresserade av det fixa med marsresor? Av den simpla anledningen att det går snabbare om fler gör det. Om samhället hade en mer positiv inställning till matematiken skulle folk bli bättre på det. Det är trots allt inställningen till att det är tråkigt som gör att folk inte sysslar med matematik

.
Visst behövs det matematiker för att åka till Mars. Men för att de ska kunna sammarbeta måste de kunna prata engelska så nog borde alla tvingas läsa engelska C i gymnasiet.
Hur skulle vår engelsktalande matematiker kunna samla resurser för att bekosta projektet? Jo, nog behöves det både företagsekonomi och nationalekonomi C i gymnasiet. Det är ju nödvändigt för att åka till Mars.
När någon, gud förbjude, inte tycker att en marsresa ska prioriteras när halva världens befolkning svälter och därför på olaglig väg förskingrar hela forskningsprojektets resurser. Ja då behöver vi ju kunna juridik. Juridik C på gymnasiet med andra ord. Och ja, poliser behöver vi ju också.
Vem ska ta hand om den duktiga matematikerns sjuka barn medans matematikern sitter med pannan veckad och räknar rymdfysik. Dagisfröknar och sjuksköterskor.
Och hur långt hade matematikern kommit på sin rymdfärd utan gruvarbetare som bryter aluminium till raketen. Utan bönder som odlade råvaror hade han ju i vart fall inte kommit långt, han hade dött av näringsbrist i unga år.
Så det är många kunskaper som är nödvändiga och lika viktiga för att en marsresa ska bli av. Bör vi då kräva att alla har alla dessa kunskaper eller tjänar vi på att folk får specialisera sig på det de själva vill och tycker är roligt.
Du som matematiker borde väl förstå att om vi ska maximera våra resurser för att hinna till mars (innan det är för sent?) är det bästa att ingen utbildar sig mer än vad som är nödvändigt för just hennes del i resan. Snabbast är vi väl på mars om staten redan vid barnålder sållar ut vem som passar bäst för vilken position i samhället. Varför ska gruvarbetaren lära sig historia för, det kommer vi inte till Mars snabbare av? Inga onödiga utbildningskostnader som bättre kunnat läggas på rymdbensin.
Men vilket samhälle lever vi i då. Det behövs nog en filosof och en barnombudsman också.