Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2010-10-24, 14:49
  #1
Medlem
klabbens avatar
Hej. Jag håller på att byta Hjullager på min bil och nu undrar jag om någon vill vara schysst och säga hur jag ska på bästa sätt få loss kullederna som jag visar på bilderna. Vill inte ta sönder dom precis.
http://img830.imageshack.us/gal.php?g=20101024068.jpg

Tack för hjälpen.
Citera
2010-10-24, 14:55
  #2
Medlem
humanoidftws avatar
Testa och fråga på Garaget.org
Citera
2010-10-24, 15:18
  #3
Medlem
Det är bara att lossa på alla muttrar, sedan är det bara att börja banka och bända loss de, testa med ett brytspett så ska du se att de lossar med lite kraft och vilja
Citera
2010-10-24, 15:29
  #4
Medlem
Rigor Mortiss avatar
Spindeln ser ut att vara smidd vilket gör att du kan få loss spindelleden genom ett slag eller två på änden av styrarmen i styrarmens riktning. Det är rätt brutalt så alternativt kan du skaffa en avdragare för styrleder så har du mer kontroll på hur du får loss den. Biltemas duger gott. Spindelleden är det bara att skruva loss. Skruven som sitter i bilens längsriktning klämmer fast leden. Skruva loss den och dra ur den och fästskruvarna i länkarmen så är den lös. Vad är det för bil förresten?
Citera
2010-10-24, 15:44
  #5
Medlem
klabbens avatar
Okej tack så jätte mkt. Nu har jag ju tyvärr inte biltema i närheten.. men får väll beställa i värsta fall.
Det är en peugeot 306 gti. Men inte särskillt orginal^^
Citera
2010-10-24, 15:49
  #6
Medlem
klabbens avatar
Hittade på mekonomen för en billig peng. hoppas den duger bra
Citera
2010-10-24, 15:54
  #7
Medlem
sommarlovs avatar
Värme är en STOR hjälp.
Varmluftspistol är mildare än gasolbrännare...!
Citera
2010-10-24, 16:01
  #8
Medlem
toby79s avatar
När du lossat bultar och muttrar så är det bara våldet kvar. Det sitter oftast riktigt hårt. Du kan använda värme med lämplig brännare för att få grejerna att expandera lite. Det brukar man normalt inte behöva göra och din ser inte ut att behöva det. Jag skulle rekommendera dig att skaffa ett brytjärn. Det ser ut lite som en stor gaffel, men har bara två tänder. Den kan man knacka in och bända med. Alternativt så skaffar du en avdragare, den ser lite ut som en krok med en gängad bult i. Det kan finnas hos välsorterade ok/q8mackar om du inte har väldigt mycket butiker med bilreservdelar i närheten.
Men hur som helst så är det inget fel att grejerna sitter som berget trots att du lossat allt när du gjort det.

Ett annat bra tips om du börjar banka på grejer med hammare/slägga är att du har nagelpåsar (handskar) och skyddsglasögon på dig. Det är alltid roligare att jobba med icke värkande fingrar och när det gäller ögonen så kan man slå loss flisor som sprätter in i ögonen om man har otur. Om inte annat så lossnar alltid en massa smuts när man håller på och dessa verkar ha en tendens att leta sig till ögonen.
Citera
2010-10-24, 16:51
  #9
Medlem
Ta ett koben och bänd så du håller press på styrleden. Sen slår du med hammare eller slägga
på spindeln. Den släpper. Skruva på muttern lite först, missar du med hammaren slår du kanska på gängan o då blir det tråkigt.
Citera
2010-10-24, 17:04
  #10
Medlem
Peripheryys avatar
Brytspett och lirka lite på lederna så släpper det nog. Testa även att ta lite WD40 så kanske det lossnar lite lättare.
Citera
2010-10-24, 18:17
  #11
Medlem
klabbens avatar
Tack för alla bra svaren. Gött forum detta, svar på allt
Ska ge mig på detta imorgon då jag inte har något "brytspett" eller "kulleds avdragare" innan dess.
Hoppas det går vägen
Citera
2010-10-24, 20:29
  #12
Medlem
Du behöver inte något speciellt brytspett. Ta ett rör eller vad du har. Huvudsaken är att ha spänn
när du slår till på spindeln.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback