Citat:
Ursprungligen postat av Lyckholm
Jag såg intervjun. Han talade inte om var han lever och om jag förstod saken rätt gjordes intervjun på neutral plats. Han driver tydligen "swingers-klubbar".
Tydligen på TV4 runt i dec. 2004
Citat:
Carl Serung, porrkungen som drev strippklubbar och producerade grova porrfilmer, var i mitten av 1990-talet en av Sveriges mest avskydda män. I TV4-programmet Svart eller vitt, visades bilder på hur Serung på ett grovt kränkande sätt förnedrade kvinnorna i porrfilmerna, och tittarnas reaktioner blev enorma.
Serung hade redan lämnat landet innan publiciteten kring hans person blev alltför stor. Han blev så småningom internationellt efterlyst av interpol för skattebrott, men har lyckats hålla sig undan utomlands.
Tio år senare har Lydia Capolicchio, en av programledarna för Svart eller vitt, gjort den första TV-intervjun med Carl Serung.
I programmet berättar Serung om sitt liv på flykt, hur han bytt identitet och hur han hållit sig undan rättvisan. Han berättar också om hur han genom åren anställde över 3000 flickor till klubbarna och ger sin version på hur inspelningarna av de grova porrfilmerna gått till. Intervjun sker på hemlig ort eftersom Serung anser sig leva under hot från tidigare kollegor i Stockholms porrvärld. Han berättar om hur han fortfarande försörjer sig på porr och att dessutom driver \"swingersklubbar i mycket exklusiv miljö\".