Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-10-20, 17:07
  #1
Avstängd
loskas avatar
Hej jag var vid en bilhandlare i fredags och hittade en bil som passade mig utmärkt den hette Chrysler Pacifa, men i alla fall så finns inte bilen på Crysler.se och ingen annan stanns heller (som ny) har bilmodelen gått ut? Eller vad har hänt?
Citera
2010-10-20, 17:09
  #2
Medlem
Al-Khoholfries avatar
Bilen heter Chrysler Pacifica.
Tror att det kan vara en "gammal"modell.
Sen tror jag dom är ganska ovanliga i Sverige, har aldrig sett en innan :P
Citera
2010-10-20, 17:11
  #3
Medlem
epost72s avatar
Övrigt-►Bilar
/Mod
Citera
2010-10-20, 17:25
  #4
Medlem
My name is Earls avatar
Den är ganska ovanlig; med där finns 8 på blocket: http://www.blocket.se/li?ca=18&q=Chrysler Pacifica&st=s&st=u&st=b&l=0&w=3&cg=1020
Citera
2010-10-20, 19:49
  #5
Medlem
Mr_Crowleys avatar
Den floppade rejält.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chrysler_Pacifica

Citat:
Consumer Reports magazine rates the Chrysler Pacifica as "much worse than average" in terms of reliability.[8] Consumer Reports also rated the Chrysler Pacifica with an extremely low consumer satisfaction of 48/100, one of the lowest ratings in the magazine's database for the consumer satisfaction survey.[9]
Citera
2010-10-21, 13:57
  #6
Avstängd
loskas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr_Crowley
Den floppade rejält.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chrysler_Pacifica

Oh shit! Hur fan kan en bil bli ett sådant fiasko?! Men då kan tråden låsas och tas bort!

Tack allihopa!

PS Sorry för alla utropstecken
__________________
Senast redigerad av loska 2010-10-21 kl. 14:00.
Citera
2010-10-21, 16:29
  #7
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr_Crowley
Den floppade rejält.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chrysler_Pacifica

Den är ju i princip en mindre version av Voyager men kostade mer än de billigare Voyagers när de såldes i Sverige vilket gjorde att de flesta köpare valde Voyager istället då de är betydligt rymligare.

Skulle tro att de som finns på blocket utgör de flesta exemplar som över huvudtaget togs in till Sverige. De är ytterst svårsålda så säljarna får inte i närheten av de priser de vill ha för dem. Några av de bilarna som finns på blocket har varit till salu länge och priserna sjunkit nästan till hälften nu jämfört med vad de ville ha när de utannonserades första gången.

De 7 år gamla exemplaren på blocket vill säljarna ha runt 100k för, men får knappast över 40-50 i bästa fall.

Min rekommendation är att inte köpa om man tänker byta bil inom några år och vill lämna som inbyte. Man kommer inte att få mer än en struntsumma då.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback