Citat:
Ursprungligen postat av ninjaan
anledningen till varför det är "en" låga, är enligt mig, för att de håller ihop/håller i varandra det är inte alls ovanligt och defenetivt inget mysterium. och sedan släpper de taget om varandra, detta måste de göra för att kunna fälla ut fallskärmen. anledningen till varför ufo videon inte har en låga efter sig kan bero på många olika saker. 1. de är längre bort/längre upp än den videon jag postade. du vet säkert att saker ser mindre ut ju längre bort de är. 2. de kan ha använt sig av en annan typ av "låga".
detta var också nattetid, så det kan också ha påverkat..
Så du menar att dom skulle ha åkt inom någon meter från varandra med stora raketer på ryggen
Tror det hade blivit barbeque fest jag
Sen angående ljusbollarna. Din förklaring känns väldigt väldigt luddig för mig, hur kan brinnande raketer lysa som perfekta bollar?
Det kan inte vara möjligt. Precis som med flares så skulle dessa lämnat en klart synlig låga efter sig som när de seglade ner i din fallskärmsvideo.
I ufo videon ser scenariot helt annorlunda ut. Jag tror vi kommer se analyser av ljusen framöver som bekräftar att det rör sig om konstanta ljus när dom hovrar.