Har spelat in en låt en, för sången, hög tonart och fått ett något nasalt sångljud. Några speciella frekvenser i EQ:n som man ska titta närmare på eller något annat trick? Använder Logic Express.
Det brukar ligga ganska mkt "nasalt" kring 1kHz-1300kHz. Prova att skära en del där. Kan också vara bra att skära lite runt 3,5kHz eftersom människans hörsel är känsligare runt de frekvenserna och det kan uppfattas som lite "påträngande". Du kan kompensera med att dra upp diskanten en aning runt 8-10kHz för att motverka att sången blir mörk/dov. Akta så det inte blir för ljust bara.
Kör hårt!
Jag skulle gått till källan av problemet och öva på att inte sjunga nasalt. Om det nu är du som sjunger, annars låter det fint att göra det i produktionen. Men för att lära sig att inte sjunga nasalt är den bästa metoden att hålla för näsan och sjunga. Sedan anpassa hals- och munmuskulator tills det låter bra och därefter köra på tills det låter lika dant när man släpper näsan.
Jag spelade in den för länge sedan och det beror nog mer på dålig mikteknik, det är inget större problem med sången bara att jag vill sänka diskanten på bästa sätt.
Det är ett bra tips dock.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!