Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-10-08, 16:08
  #1
Medlem
Divino Codinos avatar
Alltid när jag har svårt att sova börjar jag klura på de mest underliga saker. Nattens fundering kretsade kring fallskärmshopp och "ekorrdräkter".

Om man hoppar från exempelvis ett flygplan, skulle det vara möjligt att landa (och överleva) med hjälp av en fjäderanordning istället för en fallskärm?
Hur lång skulle denna fjäderanordning behöva vara för att den ska kunna dämpa ett fritt fall från en sån hög höjd och hur högt skulle man isåfall studsa upp igen?


(Man ska alltså kunna stå/ligga och kroppen ska kunna klara belastningen som fjädringen medför. Jag bryr jag mig inte om hur man får in anordningen i ett flygplan)
Citera
2010-10-08, 17:08
  #2
Avstängd
Etaros avatar
Till at börja med kan jag säga att det är mycket enkelt att konstruera en anordning som bara dämpar, utan att fjädra tillbaka.

Till din fråga så är det teoretiskt möjligt, ja. Dock så är det mycket svårt att genomföra i praktiken. En människa i fritt fall faller i cirka 200 km/h, för att bromsa upp den hastigheten och samtidigt hålla dig vid liv, krävs en anseende bromssträcka dvs en fjäderanordning som nuddar marken medan du själv fortfarande är en bit upp i liften. Utöver detta kommer det krävas att du fördelar vikten över en stor del av kroppen för att du inte skall dö av tryck/krosskador.

Jag har som sagt svårt att se din teori genomföras i praktiken.
Citera
2010-10-08, 17:41
  #3
Medlem
tänker mig något som liknar en airbag, när du kommer visst nära marker löser den ut och omsluter dig som en boll, och genast därefter släpper den ur luften,,,alltså en riktigt stor boll : )
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback