Hej!
Som rubriken lyder.
Precis tagit studenten från omvårdnadsprogrammet.
Hittade ett jobb på en mindre ort där det saknades folk inom hemtjänsten. Fick jobbet utan att ens öppna munnen in princip, visade mina papper på att jag är utbildad och skrev under.
Nu är jag fast i ett helvete, omständigheterna att jobba är bedrövliga, finns inte tid för varken raster eller toalett besök, ingen tid att äta. Jobbar runt 6 timmar per dag.
Detta tär rätt så rejält på mig eftersom jag tränar väldigt mycket och är i behov av regelbundet med intag av föda.
Chefen respekterar inte mina åsikter och anser att "ett glas mjölk" är tillräckligt för att klara ett 6 timmars pass utan problem. Jag har sagt åt att jag inte klarar av detta och har istället fått en vikarierande tjänst. Idag var chefen riktigt kaxig över telefon när jag blev kallad till jobb och nu har jag fått nog.
Min plan är att börja plugga, söka jobb på annat håll, vad som helst förutom detta.
Jag kan in princip inget alls om hur det funkar med en uppsägning, vad som gäller efteråt, vad jag har att förlora osv.
Någon som vet hur jag på bästa sätt blir av med mitt jobb? Tack