Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-10-03, 12:00
  #1
Medlem
Hardtails avatar
Hallå alla glada matematiker,

Jag sitter med en (till synes) trivial uppgift framför mig rörande linjär algebra och likheter gällande linjära höljet men vet inte riktigt hur lösningsgången ser ut och hittar inget om det i mina föreläsningspapper. Nåväl, till uppgiften:


Undersök om följande likhet gäller:

[(1,1,0),(1,0,1)] = [(1,2,-1),(2,1,1)]

Någon som kan hjälpa mig på traven? (obs detta är ingen examinerande uppgift och inte heller någon läxa, så ni behöver inte vara oroliga att jag försöker fuska)
Citera
2010-10-03, 12:11
  #2
Medlem
Otroligs avatar
Du kan väl göra så här exempelvis, om du vill göra det metodiskt:

λ₁·(1 1 0) + λ₂·(1 0 1) = (x₁ x₂ x₃)

{ λ₁ + λ₂ = x₁
{ λ₁ = x₂
{ λ₂ = x₃



{ x₁ - x₂ - x₃ = 0
{ λ₁ = x₂
{ λ₂ = x₃

För att se om vi har likhet mellan höljena testar du om de två elementen ligger i det linjära rummet x₁ - x₂ - x₃ = 0 som vi precis tog fram.

(1 2 -1): 1 - 2 -(-1) = 0
(2 1 1) : 2 - 1 - 1 = 0

Som du ser är likheten korrekt mellan höljena.
Citera
2010-10-03, 12:22
  #3
Medlem
Hardtails avatar
Bockar och bugar Otrolig, det var en bra förklaring. Tack!

EDIT: Jag ber för övrigt otroligt mycket om ursäkt då jag måste be moderator flytta tråden till subforat. Missade "Gratis porr"-tråden, vilket andra inte verkar ha gjort.
__________________
Senast redigerad av Hardtail 2010-10-03 kl. 13:14.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback