Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2010-12-28, 22:11
  #25
Medlem
32åringens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jiffutz
Update:

Letar just nu motordrev (skippar koppling, kör på rullstart) och bakdrev, lite krångligt att hitta motordrev som passar hondan dock :/ (25mm axel m. kil)
Funderar på mopeddrev, går att få dit ganska enkelt med adapterplatta bak och lite borrande fram

Kanske går det att använda det vanliga gokartdrevet bak och ett sånt här fram. http://www.radne.se/Store/Product/Pr...?CategoryID=36
Detta drevet verkar ha innerdiameter 22, men det går ju att modifiera enkelt med en svarv.
Då kan man ju ha en vanlig gokartkedja. Vi fick skarva ihop två kedjor eftersom vi hade det största bakdrevet jag fick tag i och motorn satt längre fram än original. Sen är ju dubbdäcken större i diameter så karten kommer ju att gå onödigt fort och därmed bli svagare med standard drevning. Det går ju i regel inte speciellt fort på snön.
Jag skulle gissa att den kommer gå väldigt sakta om du använder moppedrev eftersom dom är avsedda för hjul med mycket större diameter och den motorn ni har varvar nog inte alls lika mycket som en kartmotor. Vi har drevning 11 fram och 95 bak. Fast jag ska sätta dit 9 fram så blir den lite starkare, för nu går den onödigt fort.

Här hemma går det för fullt mellan snövallarna med karten.

Lycka till!!
Citera
2011-01-07, 17:23
  #26
Medlem
bzeros avatar
Hur går det med bygget? Mera updates!
Citera
2012-10-09, 20:49
  #27
Medlem
Nå hur går det!?
Citera
2012-10-09, 20:50
  #28
Medlem
Är den klar? bilder!
Citera
2012-10-11, 13:44
  #29
Medlem
Cousin Cocaines avatar
Motorsport ---> Bilar

/Moderator
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback