Citat:
Ursprungligen postat av Delta-F
http://svt.se/svttext/web/pages/109.html
"Säkerhetsnota på 800.000 för Vilks"
Kan inte SD och alla ni Vilks-groupies på Flashback stå för den här notan?
Varför ska mina skattepengar gå till att en pajas och provokatör som till varje pris vill bli känd ska hålla en "föreläsning".
130 snutar exklusive Säpo och en polishelikopter var utkommenderade!
Nej, den notan ska vi alla stå för. Lars Vilks är en fjant, men han har rätt att framföra sina fjanterier och det är viktigt att skydda den rätten. Rätten att säga det alla är överens om behöver inget skydd. Det är rätten att inte hålla med majoriteten som behöver skyddas. Om vi börjar gradera yttrandefriheten efter innehållet i det som yttras är vi inne på en farlig väg.
Diverse liberaler älskar att återge det föregivna citatet av Voltaire: "Jag avskyr er åsikt, men försvarar intill döden er rätt att yttra den." Det har tidigare bara varit en lek med ord men nu är sanningens minut kommen. Nu sätts de på prov och de flesta har sviktat. Rätten att yttra avskyvärda åsikter tycks upphöra att gälla om någon vill utnyttja den.
Lyckligtvis tycks polisen i alla fall fortfarande försöka försvara lag och rätt. Hoppas bara att rättsväsendet också tar tag i dem som "bekämpar" folkvalda representanter med hot och våld i stället för politisk diskussion och stoppar in dem på sex år för brott mot medborgerlig frihet (Brottsbalken 18 kap. 5 §).