Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2010-09-28, 15:00
  #1
Medlem
Här kommer min första tripprapport, ha överseende.

Man, 21år, 90kg.

Dos: 45 st

erfarenhet: Alkohol , CB


1700

Kommer hem från min "shroom-hunt" med skaplig skörd (192 st i varierande storlek), bestämmer mig för att trippa redan ikväll.
Jag har läst här på fb att det tydligen ska vara skitviktigt med "set" och "settings" och är därför inte sämre än att jag tar till mig den florerande kunskapen kring detta. Jag sätter mig i bilen, åker till burgerking och köper 1 påse "hotwings", 2 påsar lökringar samt en vaniljmilkshake.
Väl hemma tar jag på mig ett vitt linne och ett par surfarbrallor, styr upp lite southpark på tvn och dukar upp krubbet.

1815

Känner mig inte alls hungrig, så jag låter käket vara tills vidare, blandar därför ner svampen i milkshaken på en gång och dricker upp skiten. Jag fnissar för mig själv en stund i ren förväntan av vad som komma skall.

1835

Känns inget ännu, bestämmer mig för att tända upp en vattenpipa med lite körsbärstobak för att komma i stämning.
Kan inte koncentrera mig på tvn så jag stänger av och drar på stereon istället.

1900

Körsbärstobaken smakar underbart och ur högtalarna pumpas "photosynthesis" av "carbon based lifeforms". Börjar nu känna mig lätt euforisk och konstaterar att det snart förmodligen blir åka av.
Tiden går, röken i rummet från vattenpipan bildar helt sinnessjuka former, jag kan skönja färgskiftningar på tapeter och tak.

1940

Är trött på vattenpipan och bestämmer mig för att det är dags för ett bad och en grogg. Jag "svävar" ner för trappan in till vardagsrummet och allt känns som att det tar en evighet, jag noterar att min tidsuppfattning måste vara helt rövpökad. Jag tar ett ölglas, fyller med is, 3/4 pucko och 1/4 Jack Daniels (smakar som en lättdrucken variant av baileys).
"Vandringen" fortsätter ner till källaren/bottenvåningen, allt flyter samman i sprakande färger och blixtrande ljus, riktigt jävla fett, jag fnissar oavbrutet för mig själv.

2000

Ställer mig i badrummet med nyllet i spegeln, medan jag fyller karet med vatten.
Upptäcker nu att min iris är totalt borta, mina ögon består således av gigantiska pupiller och ögonvita, blir småskraj och tar på mig solbrillor för att slippa se skiten, känner mig nu riktigt jävla vrålstekt.
Jag sätter mig i det varma vattnet, stänger av kranen, och vrider på bubblorna och massagestrålarna,
hela jävla poolen förvandlas till ett inferno av former, hela min omgivning myllrar, ljudet från bubblorna låter som vrålande turbiner i mina öron, detta måste vara klimax.

2050

Kliver upp ur polen, skiter i att klä på mig och nöjer mig med fillingar och strumpor känner mig fortsatt jävligt stukad, dock tycker jag att det börjar klinga av något, jävligt märkligt efter bara 3 timmar...
Bestämmer mig för att boosta trippen med lite cb, går således in i köket och rullar upp en stadig jolle.
Hittar några miller i kylskåpet från förr-förra helgens festande.

2120

Står ute på verandan i fillingar, strumpor och solglasögon. Jag tänder upp den fete och öppnar en miller. När jag tittar ut över stan slås jag av det vackraste jag sett, billjusen, lamporna,trafikljusen, butiksloggorna, ja allt glittrar i en underbar färgsymfoni, som ett fyrverkeri x10.
Jag flyttar upp solbrillorna på huvet/pannan, och allt blir ännu vackrare, i detta läge har jag inte långt till gråt.

2230

Har nu tagit mig in i sovrummet, jag känner att rökat, svampen och alkoholen tar ut sin rätt, är riktigt jävla skit-trött, är just på väg att somna när en vän ringer, han föreslår att vi ska ut och göra stan, men jag förklarar läget och lovar att vi kan träffas nästa helg och svampa hjärnan i bitar .
Jag får medhåll från min vän som instämmer och menar att den nyss nämda drog-relaterade aktiviteten lät som en vettig helgsysselsättning framöver.


-----------------------------------------------------------------------------


Detta var min första gång på toppisar och jag upplevde feta hallisar, och eufori som jag aldrig tidigare varit i närheten av.

Denna tripp är en klar 9/10 och jag rekommenderar alla nyfikna att prova!

Som jag skrev tidigare så är detta min första tripprapport, kom med konstruktiv kritik!

Kapten kuk signar ut!
__________________
Senast redigerad av -DeDuDe- 2010-09-28 kl. 15:13.
Citera
2010-09-28, 23:25
  #2
Medlem
Brunsass avatar
Låter härligt det där

4/5 lite för kort bara.
Citera
2010-09-28, 23:53
  #3
Medlem
alternativt.s avatar
3/5 svampar

Lät soft, men som föregående skribent tycker jag också att den var lite kort. Lite mer detaljer på CEV's och ev. OEV's

peace
Citera
2010-09-29, 01:10
  #4
Medlem
De låter som en skön upplevelse, blev mer sugen på och testa nu

Nice tripp
Citera
2010-09-29, 01:57
  #5
Medlem
kanyewests avatar
Hahah det lät som en härlig tripp.

Låt mig berätta lite om när jag och en kär kompis gjorde te på cirka 70-stycken svampar för ett tag sedan. Det började med att vi kokade ihop allting, dvs vi strimlade svampen och lät den koka i cirka 20 minuter. Sedan var det dags för oss att dricka vår bryggd, sagt och gjort så tömde vi varsin kopp med svamp-thé. Sen så satt vi och inväntade ruset som kom smygandes som en rysning i ryggraden. Jag började känna att någonting inte stämde efter ett tag, allting kändes så mycket annorlunda.

Då insåg jag att jag hade börjat trippa och det hade även min vän. Allting vart helt plötsligt riktigt soft och det kändes som att allting som existerade i det tillfället var min kompis lägenhet och människorna som var där. Det jag upplevde som coolt var att alla rum vart gigantiska när man trippade, och de andades även ut- och in. Sedan så fick jag mig en sjuk upplevelse när jag stog i polarens kök, han har så kallade blom-tapeter där och blommorna började åka inåt som en spiral. Sedan så kändes det som att vägen var "mjuk" och gick att pressa in. Sjukt. Tyvärr så slutade det hela dåligt med tanke på att min thé-partner snetrippade under en period.

Måste kilá iväg nu, ciao!
Citera
2010-09-29, 04:10
  #6
Medlem
ssj4s avatar
Trevlig rapport, du borde dock ha utvecklat det hela, lite mer om vad du kände och vad du såg osv
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback