Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-09-25, 15:51
  #1
Medlem
Charmanders avatar
Roland Edirol PCR-800 Synth. http://www.rolandus.com/products/pro...?ProductId=865

Var i en musikbutik idag i Stockholm. 2500kr ville dom sälja den för pga det var sista exemplaret. Denna frågan är väll mer riktad till dom som producerar House kanske, är detta ett bra köp tycker ni? Billigast på prisjakt är 2700kr
Citera
2010-09-26, 03:00
  #2
Medlem
Du vill producera House, du vet det är en midiklaviatur va? Alltså du styr midiapplikationer i en sequenser så det finns inga ljud i själva keyboardet, du får Cakewalk Sonar LE till verkar det som och lite andra program. Dock mindre intressant då det mesta går att hitta på nätet inklusive fullversion av Cakewalk. Jag har själv en Roland Pcr-50, lite äldre modell, 49 keys men detta klaviaturet var draget med en defekt som var allmänt känd över nätet men som jag inte riktigt tog tag i men tangenter sluta ljuda. Det hade nåt att göra med den gummiplattan som ligger under tangenterna eller så att göra så jag har en 2-3 tangenter på mitt som bråkar vilket är störigt. Dock är det såvitt jag vet åtgärdat i nyare versioner och i övrigt är det ju ett bra klaviatur. Tycker dock dom flesta såna här halvbilliga midiklaviatur är plastiga, saknar tangenter vid 49 och även 61.

Jag själv ska köpa detta så fort budget ges http://www.youtube.com/watch?v=WVucj5E1Rx0 alltså ett Fata WMK 188+, 88 fullstora vägda graded hammer action keys med aftertouch. Nu säger det kanske inte dig nåt men det är ett grymt klaviatur som du kan växa med. Väl värt investeringen, du har alltså tangenter som ett piano, inget ljud i detta heller utan du styr program men det fixar man rätt lätt på nätet. Du behöver aldrig känna att tangenterna inte räcker till och du behöver inte störa dig på plastigheten i andra midiklaviatur. Jag personligen kommer aldrig köpa ett litet plastigt klaviatur igen, detta kan du även ha med dig i framtiden om du skulle vilja börja spela piano då har du redan ett, bara skaffa en fin pianoplugg så kör du.

Men för att svara mer på din fråga så är Ediorelt helt klart en bra midicontroller för det folk vill den ska göra, sitta och dutta in toner i FL eller vrida på rattarna, men vill man verkligen spela så tycker jag dom känns för jävliga allihopa. Sen är din budget kanske mindre, men du har ju ett högre andrahandsvärde på din Fatar om du köper den med. En edirol om 2 år skiter folk i men en fatar klaviatur är alltid en fatar klaviatur. Har du inte pengar så tror ajg ditt bästa bet är den edirol, men nu såg jag inte om den var 49 eller 61 men se för guds skull till att det iaf är minst 61 keys så du kan spela om du nu vill och slipper oktavändra hela tiden då du vill åt mörkare toner på klaviaturen.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback