Citat:
Ursprungligen postat av jumpcut
Du är alltså övertygad om att "marknaden" i USA anser att invandring är ett hot mot den svenska ekonomin och att [den fullt normala] förändringen som skedde för några dagar sedan beror på att amerikaner lägger mer tillit till den svenska ekonomin på grund av SD:s intåg i Riksdagen då detta innebär en minskad invandringskostnad. Är det korrekt uppfattat?
Det verkar som att du missat, eller tror du att amerikanarna missat, att SD är ett litet parti som blivit utfryst av alla andra partier som gått ut offentligt och sagt att man inte ska ge dem någon makt alls.
Har du någon som helst grund till det påståendet utöver en fullt normalt förändring i växelkursen? Det enda du delat med dig i form av analys är en tidning som inte ens får presstöd som helt utan motivering drar samma slutsats som du.
Även amatör förstår, även om detta inte sägs as PK-skäl, att massimport årligen av 45,000 arbetslösa, många från grupper med dålig eller ingen utbildning, låg arbetsgrad även efter mycket lång tid i Sverige, mycket höga bidragskostnader och andra kostnader för välfärden, och hög kriminalitet, varje år är en katastrof för Sverige.
Bara en ökning av chansen att situationen i Sverige kommer att normaliseras till våra grannländers nivåer (alla idag rikare än Sverige) är tillräckligt för att se ljusare på Sverige.