Jag vet inte om hennes föräldrars bakgrund har framkommit i tråden. De var, på 60- eller 70-talet, politiska flyktingar från Chile och hade, förmodar jag, samma åsikter som vedebörande i tråden handlar om. Som ni kanske vet så är Rossana Dinamarca vänsterpartist och stark motståndare till SD. Hon har vid flertalet tillfällen hävdat att SD är rasister och givit full stöd åt olika uttalanden som målat upp en hatisk och inte minst ett förakt gentemot SD. Idag lever många Sverigedemokrater, liksom Dinamarcas föräldrar gjorde, i rädsla för att yttra sina åsikter.
Jag kan vara helt ute och cykla, men min fråga är (till vem som nu kan besvara den): Hur kan Dinamarca stå bakom denna odemokratiska kupp när hennes föräldrar en gång upplevt densamma?
För att stärka min tes hänvisar jag till detta klipp:
http://www.youtube.com/watch?v=JzHjrqL_BxI där det tydligt framkommer att hon inte respekterar andras åsikter. Hon debatterar inte oliktänkande och finner inget intresse i att ens titta på sina politiska motståndare.