Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-09-21, 17:41
  #1
Medlem
Hej!

Har nyss startat ett band med lite jobbarkompisar och ska spela kent covers. Vi har ni tagit oss förbi Socker mm och ska nu spela När det blåser på månen. Vad jag har förstått är det 6/8 dels takt och det har jag ingen erfarenhet av.

Så är det någon av er här ute som kan hjälpa mig? Behöver alltså bara kompet i låten så kan jag hänga med...är relativt ny på trummor.

Länk till låten
Citera
2010-09-21, 18:02
  #2
Medlem
Har du ens lyssnat på låten?

Klart att man kan förklara hur man räknar 6/8-delstakt men det är väl bättre att du lyssnar och försöker sätta takten?

Det är ju i princip samma som 3-takt, (fast dubbelt då). Räkna ett två tre, innan du vänjer dig vid kompet så ska det nog gå bra.
Citera
2010-09-21, 19:30
  #3
Medlem
Ja visst har jag gjort det, men jag hör inte riktigt hur kompet går... kan du hjälpa mig att ta ut det?
Citera
2010-09-21, 20:33
  #4
Medlem
Jag som icke-trummis hör i alla fall bara ett helt vanligt 6/8-komp dvs baskagge på 1an och virvel på 4an, sen är det ett extra slag på bastrumman på 6an i refrängen. Är du säker på att du vet skillnaden mellan fyrtakt och tretakt (8/8 och 6/8 i det här fallet)? Det är liksom hejsan-hoppsan i 6/8... finns säkert något namn för det som jag inte kan :>
Citera
2010-09-21, 21:55
  #5
Medlem
Tack så mycket, det fixade allting Måste bara kunna kompa lite kasst till den imorgon på repet. Får kolla närmare på den senare men det är det bästa man kan göra om man bara har en dag och aldrig har hört låten förut
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback