Citat:
Ursprungligen postat av konstapel-einar
En kompis skickade en ny video på Ken Block där har kör runt i en bana. Vid 0:23 i klippet står det att bilen gör 0-60 mph på 1.9 sekunder ? Jag är ingen bil expert och jag vet att bilen inte är serietillverkad men är detta verkligen möjligt ? Någon bil expert ?
Här är
filmen, bilens specifikationer enligt
Gymkhanatwos
Det kan låta lite väl bra, men det är inte absolut omöjligt att det kan stämma, för det beror ju under vilka förhållanden det handlade om. På en klistrad drag strip med kletiga slicks så kan det kanske gå.
Betänk att de elakaste rallycross-bilarna klarar 0-100 på ca 2,5 s. Och då 0-60 MPH är 0-96,54 KMH så tar det ju någon tiondel till att nå ärliga 100 KMH. Måste det sen till en växling till för att nå ärliga 100 KMH så kan det ju stämma.
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.hankey
Tvivlar på det faktiskt, även om den har nästan 600nm så krävs det mycket för att den ska hamna under 2 sekunder.
Motbevisa mig gärna!
Nej, du behöver träna läsförståelse du...
Den har inte alls nästan 660 nm, utan den har 660 ft-lbf, vilket blir 895 Nm på vevaxeln och 650 Hk på drivhjulen.
Dr Tinnitus