Citat:
Ursprungligen postat av sp3tt
Om V = C([a,b]) och W = C([c,d]), alltså vektorrummen av kontinuerliga funktioner på de respektive intervallen, kan man då betrakta C([a,b]x[c,d]) som tensorprodukten av V och W, med v (*) w = v(x)w(y)?
Jag tror inte det. Problemet är att tensorprodukten V \otimes W bara innehåller saker som kan skrivas som
ändliga summor av funktioner på formen v(x)w(y), och jag tror inte att detta innefattar alla kontinuerliga funktioner på [a,b]x[c,d].
Däremot så tror jag, men är inte helt säker, att man kan se V \otimes W som ett delrum till C([a,b]x[c,d]), och att V \otimes W är tät i C([a,b]x[c,d]). Med andra ord så tror jag att man kan skriva alla funktioner i C([a,b]x[c,d]) som ett gränsvärde av funktioner på formen v(x)w(y).
Har lite bråttom, så blev ganska mycket löst tyckande. Kanske kommer tillbaka och försöker ge bevis senare.
Citat:
Ursprungligen postat av sp3tt
En fråga till. Om w_i är en ortogonal bas för ett underrum W \subset V och T är en linjär transformation W -> V, finns det ett namn för egenskapen att <w_i | T w_j> = 0 om i != j? Eftersom eventuella komponenter av Tw_j som inte ligger W är ortogonala mot alla w_i betyder det ju att matrisen för Proj_W Tw_j är diagonal i en bas för V där w_i ingår, men finns det något annat sätt att uttrycka det?
Kommer inte på något. Eftersom detta beror på vilken bas du väljer, så tror jag inte egenskapen är "kanonisk" nog att ha ett eget namn.