Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-09-09, 20:41
  #1
Medlem
cliffhanger92s avatar
Kombi från 2000-2005
30-40.000kr

Har en Peugeot 406 -99 som gått 15.000mil. Tycker den är jäkla bekväm att köra och har perfekt utrymme. Nu skall morsan köpa den av mig och jag skall byta upp mig mot en nyare modell. Frågan är om jag ska fortsätta på 406-serien fast en 01-02?
Sen har jag upptäckt att Citroën C5 ligger i samma prisklass. Så vad skiljer sig dessa modeller åt? Är citroengen något att rekomendera? Är det några större skillnader mellan min nuvarande 99 mot en 02?
Citera
2010-09-09, 21:05
  #2
Medlem
cliffhanger92s avatar
Rätt sugen på Peugeot 406, 2000+ med automatare. Men deras automatare har väl oftast v6a? Är detta en bil som strular mer än den manuellväxlade?
Citera
2010-09-09, 21:36
  #3
Medlem
Både Peugeot och Citroën är bra bilar. Jag har haft en Citroeng och tycker att det är en riktigt bra och komfortabel bil, dock är det ingen bil man köper. Den bara finns där och är bra. Fråga mig inte varför det är så det har bara alltid varit så...
Citera
2010-09-09, 22:00
  #4
Medlem
Forbliranonyms avatar
En sak som båda dessa märken har gemensamt är att du får mycket bil för pengarna.
Citera
2010-09-09, 22:13
  #5
Medlem
Peugeot 406 tillhör ju de mest lyckade bilmodellerna i modern tid. Efter ansiktlyftet år 2000 då den bearbetades en hel del gick den från att vara riktigt snygg till att vara riktigt jävla läcker. Designen känns rakt igenom tidlös. Fashion fades but style remains! 406an är en tvättäkta Pegga till skillnad från en del andra plastiga konstiga modeller man bygger för tillfället. Du har ju själv erfarenhet från 406an, det är helt enkelt perfektion till budgetpris.

Citroën C5 verkar vara en halvmesyr till Cittra. Xantia & XM var de sista riktiga cittrorna. C5 är slätstruken, plastig & har sämre vägkänsla än Peggan. Alltså, den har kvar cittrornas patenterade komfort men har tappat den där identiteten som gjorde Citroën unika.

Valet kan inte bli enklare: Peugeot 406

Den sexcylindriga motorn har väl inte varit riktigt lika pålitlig som fyrorna men något problemrykte har den inte. Dock är den törstig. Men vafan, en sexa är en sexa!
Citera
2010-09-10, 07:58
  #6
Medlem
Puggens avatar
Behöver du lasta "enormt" mycket så satsa på en C5 Kombi liksom om du prioriterar komfort framför körglädje. Gasfjädringen är sjukt effektiv och smidig. Behöver du bara lasta "lagom enormt mycket" så räcker en 406 Break (Kombimodellen) bra för den har också väldigt rymligt bagageutrymme. Dock är 406 betydligt mer körglad bil. V6 motorn på 210 hk finns i båda bilarna, underbar motor med bra vrid genom hela registret och trevligt morr och en helt ok förbrukning. Se upp för tändspolarna bara, de ska vara av bättre kvalitet än orginalspolarna som ploppar likt popcorn. V6 modellen av 406 har från årsmodell 01 även ESP som standard. Som någon skrev innan, båda bilarna ger väldigt mycket bil för pengarna.

Så sammanfattat. C5 om du behöver lasta mycket och prioriterar komfort. Peugeot 406 Break om du vill ha nyttan av kombiutrymme men även körglädje
Citera
2010-09-11, 13:13
  #7
Medlem
Komfortmässigt slår Peggan Cittran med hästlängder. Den är mer ombonat och tyst. Tycker också instrumenteringen är bättre i Peggan.
Jag skulle vara försiktig med att välja franskt, i synnerhet om de gått några mil och hade en del år på nacken. Å andra sidan känner jag en kille som köpte en ny Toyota Avensis för över 300k vars datorbox går sönder om och om igen (17k/box).

Mellan de två hade jag valt en nyare 406, dock inte efterträdaren 407 som haft en massa barnsjukdomar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback