Läste en artikel på det utmärkta forumet Oil Drum som beskriver ett scenario som framstår som alla katastrofers egentliga moder
http://www.theoildrum.com/node/6924#more
Det handlar om att vi befinner oss vid Peak Oil precis nu och att en obeveklig nedgång i världens oljeproduktion står för dörren, alldeles oavsett vilka åtgärder vi vidtar. Jag tolkar artikelns innehåll i några sammanfattande punkter.
1. Nedgången i oljeproduktionen kommer att medföra att jordens bärkraft att föda befolkning kommer att minska kraftigt. Från dagens dryga 6 miljarder till cirka 1 miljard år 2082. Dvs. samma nivå som levde på jorden år 1860 före den industriella revolutionen.
2. Energiförbrukningen (uteslutande olja) för att framställa 1 kilokalori mat uppgår till 12 kilokalorier i dagens mekaniserade jordbruk.
3. Transportnäringarna som drivs av fossila bränslen kommer ej att fungera.
4. En världsomfattande ekonomisk kollaps som driver stater i konkurs och valutor värdelösa.
Det låter dystopiskt men de som skriver på Oil Drum är branschfolk och inga dumskallar. Läs gärna de intressanta diskussionerna där om ni är intresserade av ämnet.