Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Du resonerar lite väl förenklat - för i ditt i exempel möts våldtäktsoffret av de bästa av alla förutsättningar och blir trodd och stöttad och den falska anklagade av de sämsta av alla förutsättningar och möter motstånd hela vägen.
Så ser verkligheten knappast ut och skall det vara jämförbart i valet så måste du väl utgå ifrån att de båda endera möter de dåliga förutsättningarna eller de bättre förutsättningarna -- eller?
Jag vill nog dessutom hävda att många skyldiga som döms för våldtäkt faktiskt får ganska mycket stöd av sin omgivning och betraktas som orättvist behandlade av systemet - allt beroende på situationen. Vi ha ett alldeles färskt fall i mina hemtrakter där folk anser att tjejen och killen borde ha "rett ut det själva" trots att alla är medvetna om att det var en våldtäkt och att domen därmed är juridiskt riktig.
Han får stöd - inte hon - av de flesta i omgivningen.
Ja okej, det var förenklat. Jag utgick från min egna
känsla. Det var inte meningen att det skulle låta som ett generellt ställningstagande.
Det klart att det kan gå helt uppåt väggarna fel och det vet vi ju från fallet i Bjärsta härom året när Upprag Granskning gjorde ett reportage. Det värsta är att när folk som i ditt fall börjar spekulera hur det var och vad som egentligen hände, vad som sas i förhör och under rättegång. Ofta utan att äns objektivt gå igenom dommar. Folk gillar skvaller, och sex är snaskigt att skvallra om pga den tabu vi har på lust och sex rent generellt.
Människor måste ha förtroende i systemet, om en människa blir dömd för något, denne avtjänar sitt straff, och sedan kommer ut i samhället. Ta t.ex fallet där en kommunalare blev påkommen efter 25år som nu är aktuellt. Men folk gillar att skvallra, peka finger och bilda grundlösa uppfattningar. Dåligt exempel eftersom mord är tusen gånger värre än våldtäkt, men det speglar ju samhällets syn: En gång kriminel, alltid kriminel. Och varför har vi då återfallsförbrytare? För att dom nekas socialt återinträde i samhället.