Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-09-05, 18:24
  #1
Medlem
Halloj.

Behöver råd om vilken bil jag ska välja. Bor utomlands och behöver köpa en billig bil.
Bilen kommer mestadels att rulla på min hemort men även en del längre resor kommer bli av. Lite hög markfri gång är bra och då vi har hund är det även bra att det inte är sedan modell.

Jag har några exempel med länkar, priserna är ganska så lika på de väldigt olika bilarna och jag är inte alls vidare kunnig på bilar så alla inputs och anledningar till det ena eller andra är toppen att få.

Jag vill inte ha en bil som strular, vem som nu vill det vet jag inte. Är orolig att exempel två kommer behöva en hel del nya delar eftersom den rullat längre. Har ingen aning om kvaliten på dessa bilar och förvånas över att Suzukin i många fall är dyrare än andra bilar med netydligt med elekronik och lull lull.

1: Suzuki Caribian -97 manuell bensinare på 1.3 liter som gått 12 000mil. 4WD annars inte mycket mer. 1 ägare. Inte direkt bekväm vid längre körningar men liten och smidig och tar sig fram.
http://www.one2car.com/SUZUKI_CARIBIAN/H09100140

2: Ford Ranger 2.5 XLT OPENCAB (4WD) 2000 års modell som gått drygt 20 000mil. Diesel motor, manuell. Troligen betydligt bekvämare vid längre körning, bra utrymme längst bak.
http://www.taladrod.com/w20/Search/C...spx?cib=460001

3: Toyota, Soluna eller annan Toyota -97 - 20 år modell. Har med det här valet bara för att höra mer om märket Toyota skulle va mycket bättre än ovan nämnda. I den här klassen finns det mycket att välja på även om jag i nuläget inte lockas mest av den typen så finns det med i tankarna.
http://www.taladrod.com/w20/Search/C...spx?cib=472696



Över till er.
Citera
2010-09-05, 18:49
  #2
Medlem
Benshies avatar
En Impala !

Ont: Alternativ två lät mer lockande. Men å andra sidan... vem vill åka Ford ?
Citera
2010-09-05, 19:29
  #3
Medlem
Shittybags avatar
Min första tanke är en Subaru. Typ en Legacy kanske? Alla har 4wd och är betydligt mer bil än både Suzukin och inte minst Forden.
Citera
2010-09-06, 05:13
  #4
Medlem
Ok, men Legacyn blir i samma klass som exemple tre vad gäller bil typ.

Hade helst velat ha en med lite högre markfrigång. Bor på en ö i söder (med ok vägar på flesta håll) och har familj i Bangkok. Men som sagt blir det nog mest att åk ai krokarna och en del långresor åt olika håll.

ÄR Ford en skit bil?
Och vet någon om den här Suzukin är av bra kvailtet. Den är aningen äldre, hälften så stor, hälften så liten motor och ändå är de i samma prisklas eller tom över de flesta andra trots att dem är vanliga.

Det är främst Ford kvaliten jag är rädd för.
Citera
2010-09-06, 16:31
  #5
Medlem
Bilexperterna duggar inte direkt tätt här inne märker jag...
Citera
2010-09-06, 17:22
  #6
Medlem
Shittybags avatar
Testa skriva en tråd på garaget.org istället
Citera
2010-09-06, 17:50
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flash-back
Bilexperterna duggar inte direkt tätt här inne märker jag...

Jag vet inte alls vilka modeller som är vanliga i Thailand, har aldrig varit där.

Men Hyundai Santa Fe borde väl ha sålts där? Det är en mycket bra & ekonomisk bil för hundägare som kör på sämre vägar men inte i riktig terräng. Glapp i spindelleder har väl förekommit ofta men det är vanligt på många moderna bilar. Jag vet inte hur det är i Thailand med service på Hyundai, men i Sverige fick man ändra intervallen för kamremsbyte från 9000 mil till 6000 mil pga haverier. Ta reda på vad som gäller.

Annars är ju Volvo V70 XC en fantastisk bil. En annan riktig slitvarg är hederliga Jeep Cherokee & Jeep Grand Cherokee. Det är riktiga bruksvagnar som dock har avsevärd soppaförbrukning i tät stadstrafik, bör inte köras i Bangkok alltså.

Chevrolet Impala som någon nämnde är ju en sedan & därför inte lyckad med stor hund. Annars är det en trevlig bil.
Citera
2010-09-06, 18:02
  #8
Medlem
elektronikfreaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flash-back
Bilexperterna duggar inte direkt tätt här inne märker jag...
Jag skrev det i en annan tråd o det verkar ju som om du vore ute efter samma bil... varför inte en Subaru Forrester? Det framgår ju inte vad du har för budget att röra dig med!?
Citera
2010-09-07, 17:10
  #9
Medlem
Tack för svaren.

Jag postade en råd op garaget.org samtidigt med denna Men tackar för tipset.

Min budget,, tanken va från början att bara köpa en skitbil, nja typ, alltså en billig bil eftersom den inte kommr användas och det är lätt att man ökar i pris ju mer man kikar.

Egentligen va tråden för att främst få råd angående de bilar jag länkade till Men jag tackar självklart för alla andra tips problemet då blir tillgängligheten då det är ganska stor skillnad på vad som går åt här mot i Sverige.

Jag har fortfarande int ehelt bestämt vilen av e två första det blir,, jag ska vänta ut lite till.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback