2017-05-01, 19:21
  #745
Medlem
Sunrise01s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skojarn
När tyskarna erövrade Balkan blev man snabbt väldigt tysk och jagade judar (SS Handzar) men så fort tyskarnas krigslycka började vända så bytte man gärna sida och blev plötsligt övertygad ateistisk kommunist.

Det ska dock tilläggas att Bosniens saga snart är slut för all evighet, och vad bosnierna nu var eller inte var så kommer det bara bli ytterligare en parantes i Balkan historia, precis som illyrierna, romarna och alla andra som kommit och gått. Det föds nästan inga barn i Bosnien alls och för varje generation halveras befolkningen. Dagens nyfödda utgör bara en tredjedel av av kullarna på 50- och 60-talet. Folkreduktionen som väntar framöver överstiger vida alla de brutala krig som utkämpats i regionen.

Nu hade du lite bråttom när du tänkte här, ditt resonemang kan appliceras på typ halva Europa här. Vad jag vet så fanns det fler SS divisioner från hela Europa hela 38 (?) inte bara Handzar. Blev inte återigen halva Europa sedan kommunistisk?? Handzar var ju intresserade endast av att stoppa folkmordet på bosniakerna något starkare övertygelse för nazi ideologi hade de inte. De var inte direkt intresserade av att strida i Frankrike då fransmän aldrig gjort de något.
Sedan en klen tröst att bosniakerna dör ut när grannfolken har ännu sämre barnafödande. Sedan hade bosniakerna varit religiösa fanatiker hade varje familj haft minst 5-6 barn idag.

Citat:
Ursprungligen postat av pikkiki
Den enda gruppen i hela Europa som motsatte sig öppet mot nazister är Islamiska bosnjakiska förbundet som i ett öppet brev kritiserade tyskarnas våld och terror mot judarna serber och romer . Så dina påhittade lögner stämmer inte alls . Du skriver inte fakta utan bara pamflet.

Stämmer bra något riktigt judehat har aldrig existerat bland bosniakerna, många judar flydde ju till Bosnien när de förföljdes över hela Europa under alla århundrade. Då var Bosnien den humanistiska stormakten i Europa Berättelsen om Sarajevo Haggadah är ett bra exempel.
http://www.aish.com/jw/s/The-Mysteri...-Haggadah.html
__________________
Senast redigerad av Sunrise01 2017-05-01 kl. 19:24.
Citera
2017-05-01, 19:55
  #746
Medlem
Sunrise01s avatar
Dagens självständiga Bosnien existerar för att det fanns tillräckligt många som var villiga att offra sig för den saken i given stund. Att samla ihop 200 000 män ur en folkmängd på 2 mille när man är totalt omringade och där typ var tionde soldat hade en AK-47 i början krävdes självklart en stor dos patriotism, i nybildat arme dessutom. Liksom lycka till att övertyga någon att ställa upp och riskera sitt liv för något som han inte tror på.
Jag skriver det återigen jag lyfter på hatten för den folkslag som under samma förutsättningar lyckas och från samma folkmängd lyckas skramla ihop ens 20 000 soldater.
I början av kriget gick man ur huse för att slå tillbaka mot angriparna med det man hade, vet om historier där folk sålde sin bil för att kunna köpa handgranater och rpg.
1992
https://www.youtube.com/watch?v=U67MRAPKXzU

För att med tiden utvecklas
https://youtu.be/6Zky6GGKuwQ?t=30m40s

Summa summarum självständiga Bosnien existerar idag för att det finns männsikor som vill att den ska vara ett eget land helt enkelt och som känner sig som ett säregen folkslag, enkel logik. Liksom hade man lagt sig platt och valt att stanna i Jugoslavien hade inget krig brutit ut heller och bosniakerna hade varit ett etniskt grupp utan ett eget självständigt land likt många andra etniska grupper världen runt som basker, tatarer etc, inget mer med det.
Citera
2017-05-01, 20:02
  #747
Medlem
Skojarns avatar
Frånvaron av bosniaker inom partisanerna, trots att Bosnien var centrum för antifascismen, tyder på deras fäbless att alltid vända kappan efter vinden. Trots att kroaterna alltid beundrat tyskar och är förtjusta i mord på serber, så fanns det till och med fler av dem inom motståndsrörelsen än bosniaker.

Detta förstås fram till slutåren då många bosniaker gick över på vinnande sidan igen.

Jag lägger inget värde i vad som är rätt eller fel. Detta är ju en klok överlevnadsstrategi och man kom ju ut ur både första och andra världskriget med färre förluster än serberna. Men rent kulturmässigt så är det ju meningslöst att tala om en identitet när man är så öppen för förändring och lagbyte.
Citera
2017-05-01, 20:13
  #748
Medlem
Sunrise01s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skojarn
Frånvaron av bosniaker inom partisanerna, trots att Bosnien var centrum för antifascismen, tyder på deras fäbless att alltid vända kappan efter vinden. Trots att kroaterna alltid beundrat tyskar och är förtjusta i mord på serber, så fanns det till och med fler av dem inom motståndsrörelsen än bosniaker.

Detta förstås fram till slutåren då många bosniaker gick över på vinnande sidan igen.

Jag lägger inget värde i vad som är rätt eller fel. Detta är ju en klok överlevnadsstrategi och man kom ju ut ur både första och andra världskriget med färre förluster än serberna. Men rent kulturmässigt så är det ju meningslöst att tala om en identitet när man är så öppen för förändring och lagbyte.

Om det är någon som vände kappan efter vinden så är det kroaterna juh. Från Hitlers främsta hantlangare på Balkan till Titos (kroat) partisaner. I Bleiburgmassakern var det främst kommunistiska kroater som stog för mördandet på sina egna. Det är anledningen till att Kroatien först klarade av att bli självständigt 1992 samtidigt som Bosnien med andra ord. Trots att katolska kroaterna är omgivna av katolska länder och självaste Vatikanen samt över 80% av befolkningen av Kroatien var katolskt/kroatiskt i över 100 år så lyckades man bli självständiga 92 samtidigt som Bosnien som sagt..
Citera
2017-05-02, 08:50
  #749
Medlem
[quote=Skojarn|60608106]Frånvaron av bosniaker inom partisanerna, trots att Bosnien var centrum för antifascismen, tyder på deras fäbless att alltid vända kappan efter vinden. Trots att kroaterna alltid beundrat tyskar och är förtjusta i mord på serber, så fanns det till och med fler av dem inom motståndsrörelsen än bosniaker.

Detta förstås fram till slutåren då många bosniaker gick över på vinnande sidan igen.

Jag lägger inget värde i vad som är rätt eller fel. Detta är ju en klok överlevnadsstrategi och man kom ju ut ur både första och andra världskriget med färre förluster än serberna. Men rent kulturmässigt så är det ju meningslöst att tala om en identitet när man är så öppen för förändring och lagbyte.[/QUOTEProblemet i början av WW2 var att partisanerna var tillsammans med cetniker ( serbiska fascister)och då slaktades massor av Bosniaker i Sandzak och östra Bosnien . Vem vill vara med partisanerna som dödar dig . Sedan komunisterna/partisanerna i mitten av 1942 skickar ett öppet brev till Bosnjaker att de ska ha samma rättigheter efter kriget och att de bröt samarbete med cetniks gjorde att många Bosniaker blivit partisaner och första stora fria område var i staden Foca som hade absolut majoritet av Bosnjaker bevisar att det var många bosniaker . Enligt Dedier hade Bosniaker mest lidit av alla folkgrupper i Jugoslavien (i procent ) och att hade flesta partisaner jämfört med andra ( i procent) i förhållande till hur stor grupperna var då
Citera
2017-05-02, 16:06
  #750
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mr_beni
Det är allmänt känt att bosnier härstammar från slaviskspråkliga stammar som invaderade området på 600-talet. Självklart har de troligen inslag av illyriskt blod i sig, det har alla på balkan. Genetiskt? omöjligt att bevisa då vi inte har tillgång till illyrisk DNA. Som vi alla vet, har vi helt enkelt för lite kunskap om illyrer.

En del Bosnier brukar ofta säga "vi har adopterat det slaviska språket", självklart kan en del ha gjort det, men det går ej att bevisa. Sådana påståenden kan även Serber och Kroater komma med, då källor enbart säger att slavisktalande stammar strömmade in i området Källor berättar inte vad som hände ursprungsbefolkningen, utan där får man använda logiskt tänkande. Dom kanske blev assimilerade, eller kanske var tvungna att fly söder ut, ingen vet. Vad som då återstår, är den språkliga och kulturella biten. Den bosniska kulturen är väldigt lik slavisk, den språkliga biten, ja den är slavisk rakt igenom.

En sak att tänka på, vi kan ta rumänska som exempel. Rumänska är ett latinskt språk, men det har bevarat många substratum ord som tillhör paleobalkan språk, vilket vittnar om att proto-rumäner innan de talade latin kan ha varit ett annat folk som helt enkelt adopterat latin. Då är min fråga till er, varför kan vi inte se något av detta i det bosniska språket? som jag ser det hela så grundar man det hela på ordet Bosna som har föreslagits vara ett illyriskt ord. Men observera att det ordet inte räcker som bevis, för då skulle det idag vara helt klart att Albaner är illyrer, men så är ju inte fallet, inte sant? exempel, albanoi kommer från en stam som levde i centrala albanien med staden albanopolis som sitt säte. Folk kan egentligen bara flytta dit och adoptera ordet, vilket slaver lika gärna kan ha gjort i bosnien. Däremot, skulle det finnas antika ord i bosniskan eller i kulturen, eller språkliga biten som backar upp ordet bosnia ja då hade det varit lite mer trovärdigt. Men man man som nu enbart har ordet Bosna att utgå från, så är det bara långsökta teorier.
Allmänt känt ? Skojar du . Egentligen bosnjiaker har inte något att göra med Serber . Serberna i Bosnien kom efter turkarnas frammarsch . De behövde folk som ska skydda mot Väst . Då hämtade de serberna som var fattiga och bebodde de i norra och västra Bosnien och de fick åkrar och skogen som belöning
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in