2010-11-03, 14:41
#121
Citat:
- Ändå så förklarade jag för dig att man inte vet så mycket om det 'illyriska' språket, och att det endast tros vara besläktat med dagens albanska. Dessutom så var ju alla dessa språk dvs. illyriska, dakiska, och trakiska besläktade. Jo och dagens ungrare, kroater och slovener bor i "nord-Illyriern", då är ju de nu illyrier?
Kolla här bosniaken, det verkar som om du tillslut insett att vi har vårat ursprung på balkan. Nu har vi att välja mellan Illyrer, Daker och Thraker, jag förklarade precis för dig varför vi inte kan vara thraker(dakiska och thrakiska är besläktade). Vad får vi kvar? jo illyrer, och ironiskt nog råkar vi idag bo i syd-illyrien.
Citat:
- Jo, det är under den andra slaviska folkvandrinen- dvs. serber och kroater. Men kom ihåg att slaverna bebodde delar av dagens Bosnien och Slavonien innan, dessa bosatte Balkan, redan under slutet av det (öst)gotiska riket. Som sedan föll under kriget med Bysans 535-553.
Vi har källor på hur Kejsare Heraclius bjuder in slaver till Balkan.
Citat:
- Utifrån denna 'tes', 'antites', 'syntes' så är inte bara albanar illyrier, utan serber, bosniaker, kroater, 'montenegriner', slovener, ungrare, österrikare, italienare, greker, etc. just för att alla dessa folkslag bebor det som en gång utgjorde "Illyrien".
"Illyrer bodde var dagens albaner bor, det har inte skett en folkvandring.
Folket som finns där idag är albaner. Detta är logisk fakta då marken inte sugit in illyrerna och vi albaner inte ramlat från ovan."
Folket som finns där idag är albaner. Detta är logisk fakta då marken inte sugit in illyrerna och vi albaner inte ramlat från ovan."
http://darkwing.uoregon.edu/~klio/maps/rr/colonies.jpg

