Citat:
Ursprungligen postat av
sebnie
24 kap § 1 ger bara undantag för brott i brottsbalken. Det läcker liksom inte över till andra lagar och balkar...
Ursäkta? Vi finner följande i 1 kap 1§:
Citat:
Ursprungligen postat av Brottsbalk (1962:700)
1 kap. Om brott och brottspåföljder
1 § Brott är en gärning som är beskriven i denna balk eller i annan lag eller författning och för vilken straff som sägs nedan är föreskrivet. Lag (1994:458)
Följt av:
Citat:
Ursprungligen postat av Brottsbalk (1962:700)
24 kap. Om allmänna grunder för ansvarsfrihet
1 § En gärning som någon begår i nödvärn utgör brott endast om den med hänsyn till angreppets beskaffenhet, det angripnas betydelse och omständigheterna i övrigt är uppenbart oförsvarlig.
Rätt till nödvärn föreligger mot
1. ett påbörjat eller överhängande brottsligt angrepp på person eller egendom,
2. den som med våld eller hot om våld eller på annat sätt hindrar att egendom återtas på bar gärning,
3. den som olovligen trängt in i eller försöker tränga in i rum, hus, gård eller fartyg, eller
4. den som vägrar att lämna en bostad efter tillsägelse. Lag (1994:458).
Citat:
Hade lagstiftaren velat att man ska kunna använda vapnet i nödvärn så hade lagstiftaren lagt ett undantag i vapenlagen som säger att ett vapen på licens får användas i nödvärn, oavsett ändamål.
Du blandar ihop kottar och morötter; vapenlagen reglerar vilka ändamål du får inneha vapen för (samling, jakt eller sportskytte - självförsvar ströks för ett par år sedan men det finns folk med giltiga licenser för det ändamålet) - men även om du som privatperson inte längre kan få licens för självskydd så tillåter 24 kap 1§ i brottsbalken att du använder ett skjutvapen som du innehar för annat syfte till att försvara dig själv eller annan om det inte är "uppenbart oförsvarligt" att göra så. Dock kan jag hålla med om att ribban ligger (och ska ligga) rätt högt för att självförsvar med skjutvapen skall anses försvarligt.
Citat:
Så med andra ord, lagligt att bära vapen hemma - ja om du har ett berättigat ändamål med det, till exempel injustering av kikarsikte, mekning, kolla om ditt nya ditmonterade axelremfäste inte lossnar i tid och otid, etc...
Att bära vapnet hemma är lagligt - att bära det laddat är dock svårmotiverat. Om du pysslar med IPSC så är just drag från hölster något som behöver torrövas rätt mycket, så att en IPSC-skytt glider omkring med ett oladdat vapen i hölster hemma är inte helt ovanligt (dock gör de sällan det 24/7).
Citat:
Annars nej, absolut INTE i självförsvar.
Läs på om nödvärn och nödvärnsexcess.
Vad gäller magasin så får du ha påfyllda magasin liggande för sportskyttevapen men inte för jaktvapen (jaktvapen och magasin till jaktvapen skall vara oladdade/tomma vid transport till och från jaktmark och/eller skjutbana).