Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-08-09, 20:07
  #1
Medlem
SilentVictorys avatar
Kan börja med att säga att jag själv inte var ute och åkte när detta hända, utan har fått det berättat för mig.

Mammas gubbe var ute och åkte med bilen häromdagen, helt plötsligt tvärdör den och ger ifrån sig tre pip och en lampa som tydligen förklarades "oljenivåmätare" enligt boken började lysa.

Det första han gör är att byta batteri (köpt på biltema), och då startar den och är körbar en stund, för att sedan dö igen.
Nu laddar vi batteriet över natten och dagen efter är det inga problem att varken starta eller köra ett par mil.
(Vad jag har hört tidigare är att Biltemas batterier behöver laddas innan användning)

Tyvärr har jag ingen multimeter för att kunna mäta volten, men kan det vara så att det är något annat än fel på generatorn?
Citera
2010-08-09, 20:55
  #2
Medlem
Jag hänger inte med här riktigt. Lampan för oljenivå började lysa och han går o köper ett batteri?!
Citera
2010-08-09, 21:26
  #3
Medlem
SilentVictorys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av julgranen
Jag hänger inte med här riktigt. Lampan för oljenivå började lysa och han går o köper ett batteri?!
Precis, han sa att det stod det i boken, och jag blev lika ställd själv när jag fick höra det.
Har fått tag i en multimeter nu, och ska mäta spänningen imorgon så får vi se vad som händer.
Citera
2010-08-10, 20:34
  #4
Medlem
Globazs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SilentVictory
Precis, han sa att det stod det i boken, och jag blev lika ställd själv när jag fick höra det.
Har fått tag i en multimeter nu, och ska mäta spänningen imorgon så får vi se vad som händer.

Ni ska inte kolla oljan då? Fattar inte riktigt hur batteriet kom in i bilden.
Citera
2010-08-10, 23:59
  #5
Medlem
OrakelSpektakels avatar
1: Alla bilar varnar väl vid lågt oljetryck, vissa bilar har nivåvakt som varnar även vid låg oljenivå. Kolla instruktionsboken om du har en skiss över alla kontrollamporna och be gubben peka ut vilken lampa det var (tänk, arga hotfulla polisen "är du säker på att det var den lampan du såg?"):

2: En voltmeter (DMM-instrument inställt på Volt) är högohmig. Ju högohmigare desto bättre, eftersom den då knappt tar ut en microAmpere ur kretsen som mäts upp, och förändrar då inte kretsen under stunden man mäter.
.....om du då mäter på ett obelastat batteri med en tingest som inte utgör någon belastning alls för batteriet så kan du förvänta dig att batteriet verkar kärnfriskt oavsett skick. Om du däremot kopplar på en grej som tar ut en hyggligt stor ström och mäter så sjunker spänningen du mäter upp.
Starkt batteri=sjunker lite.
Svagt batteri=sjunker mycket.
Du behöver en särskild batteritestare för bilbruk. Eller ladda övernatten för säkerhets skull, ingen fara med batteriet men det bildas knallgas när man laddar ett redan fulladdat batteri så ventilera och var försiktig med gnistbilding.

3: Om motorn är igång och batteriet lite visset så för du ju spänning från generatorn och du borde kunna köra, men fick springa igång bilen. Om det tvärtom är bra batteri men generatorn inte laddar så finns en kontroll lampa för just det... och batteriet kommer ju svikta rätt snart som följd.

4: Alla batterier som stått en tid kan vara bra att ladda. Jag köpte ett Biltemabatteri en gång och laddströmmen ville aldrig riktigt sjunka så pass mycket som man är van vid, kommer inte ge deras batterier en chans igen. Näst billigaste batterierna borde vara OK's egna som är tillverkade av Global. De presterar marginellt mindre än de batterierna som bär varumärket Global men är klart schyssta. På OK fick jag, utan att säga till om det, garanti plus att de tag fram den där batteritestaren före de tog betalt, och den ström som batteriet klarade att leverera teckades ned på garantisedeln.

5: En sista tanke, det var väl inte motorlampan som lös???
Hur som helst, "oljelampan lös så vi böt batteri = ingen klarar av att hjälpa dig! Ge oss bättre info.
Citera
2010-08-11, 00:03
  #6
Medlem
Asgarvads avatar
På beskrivningen, förutom det där med oljenivålampan, låter det precis som om generatorn har slutat ladda och bilen stannade när batterispänningen sjönk. Var det inte laddningslampan som började lysa?
Om du har ett friskt hyfsat laddat batteri i bilen ska det visa 12V när man mäter över polerna med en multimeter. När motorn är igång ska generatorns laddning göra att man får ett mätvärde på ca 14V när man mäter på samma sätt.
__________________
Senast redigerad av Asgarvad 2010-08-11 kl. 00:06.
Citera
2010-08-11, 00:07
  #7
Medlem
OrakelSpektakels avatar
Här får du lättare hjälp också, du kan säkert läsa i tretton trådar eller så och behöver inte starta egen
www.skodaklubben.se kolla forumet
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback