Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-08-01, 19:48
  #1
Medlem
Hej vill ha en mediaplayer med en inbyggd printserver inkl de bästa funktionerna på en NAS

Finns det?

Citera
2010-08-02, 01:52
  #2
Medlem
pan.pans avatar
Borde väl snarare vara en NAS med inbyggd mediaspelare?
Citera
2010-08-04, 09:05
  #3
Medlem
ja what ever vill ha dom två iaf
Citera
2010-08-04, 10:53
  #4
Avstängd
MedecineMans avatar
Nas: kolla t.ex. på en Qnap TS-219P, den har massor av funktioner. Mediaserver, printserver etc. Den behöver dock en frontend för den spelar inte upp mediafilerna själv, serverar dom bara till en annan enhet. Tror jag.

Det känns som att du mer är ute efter funktionen mediespelare än server/nas. Lättaste sättet att få det du vill ha är att bygga eller köpa en liten htpc, då kan du själv lägga på alla funktioner du vill ha.
Citera
2010-08-05, 20:59
  #5
Medlem
ok har en gammal burk som ja kört in freenas på funderar på tvix till den. men har dock inte fått till det med nasen iom ja kör externa usb hdd. vet du om det funkar?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback