Citat:
Ursprungligen postat av Otrolig
Matematiker: Gottfried Leibniz
En av upptäckarna till den matematiska analysen, en av mina favoritgrenar inom matematiken och förmodligen den viktigaste. Införde många notationer som fortfarande används flitigt, integralsymbolen ∫ och hans berömda notation d/dx för derivata. Ett utmärkt verktyg bland annat för ökad förståelse av kedjeregeln och separabla differentialekvationer.
Sen en sådan sak som att Leibniz först gjorde misstaget att antaga att f(x) = g(x)h(x) ⇒ f'(x) = g'(x)h'(x) är bara trevligt; det visar att även den bästa kan göra fel inom matematiken och bidrar till matematikens mystik tycker jag.
Newton begick inte samma misstag

. Egentligen fattar jag inte att han kunde göra ett så sånt misstag.
Det e ju bara att kontrollera det med enkla exampel, t.ex. g(x) = x och h(x) = 1
⇒ f(x) = x ⇒ f'(x) = 1 ≠ 0. Men jag vet ju och andra sidan inte hur utvecklad diff.kalkylen var på den tiden, den hade ju precis fötts.
Mina favoriter... Hmm... jag minns då jag startade en liknande tråd för flera år sedan, och då påpekade jag något så dumt som att Newton inte var så märkvärdig

.
Idag skulle jag nominera honom till min favoritfysiker, men jag orkar givetvis inte motivera.