Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2010-07-28, 21:27
  #1
Medlem
Tomatns avatar
Tjena.

Har hittat en väldigt fin Toyota Celica GT-I årsm -90.

Det enda felet på den är att det är trögt att växla från 1an till 2an. Bilfirman sa att det var synkringarna som var fel och att han kunde ge mig ett riktigt bra pris på bilen.

Det jag undrar över är:

Är det lätt att byta?

Vart kan man få tag på ringarna och andra reservdelar utifall det skulle komma något mer problem allt eftersom man kör?

MVH
Citera
2010-07-28, 23:38
  #2
Medlem
Psyknalles avatar
I de flesta fall så innebär synkringsbyte att du måste ta ner lådan och plocka isär den för att komma åt det du ska byta. Alltså inget amatörjobb.
Citera
2010-07-29, 00:20
  #3
Medlem
Tomatns avatar
Nej jag tänkte på det med.

Eller om det går att köpa en växellåda på skroten och byta hela växellådan ?
Citera
2010-07-29, 06:32
  #4
Medlem
Psyknalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tomatn
Nej jag tänkte på det med.

Eller om det går att köpa en växellåda på skroten och byta hela växellådan ?

Jo det är nog nästan enklare och billigare. Men det är ju lite jobb att byta låda också.
Citera
2010-07-29, 11:18
  #5
Medlem
Tomatns avatar
Jo men det ska nog inte vara något problem, Lite motorintresserad är jag att

Saken är ju den att vart kan man hitta billiga reservdelar finns det någon hemsida som säljer reservdelar ? (ingen växellåda)
Citera
2010-07-29, 12:21
  #6
Medlem
TeEsErs avatar
Du ska nog se till att googla fram en website med forum inriktat på Celica. En 20 år gammal bil som säkerligen haft en och annan wannabe-rallyförare som husse har nog en och annan skavank.

Att byta växellåda (och koppling eftersom man ändå är där och rotar) är i mångt och mycket ett "skruva av och sen skruva tillbaka likadant"-jobb utan större svårigheter. Det är dock 100 ggr lättare om man kan kolla lite på internet först om hur det ska göras, var de osynliga skruvarna sitter och liknande.

/T
Citera
2010-07-29, 15:26
  #7
Medlem
Innan du köper bilen ska du nog tänka på vad du vill ha bilen till.

Som slit & släng-bil funkar den hyfsat även om synkringarna är dåliga på någon växel eller två. När du tänker sälja bilen får du dock i princip ingenting för den.

Om du vill ha den som en "lära sig meka"-bil så kan den ju vara värd att satsa på. Men då ska du ju inte vara beroende av bilen, så att du står med halvt isärplockad växellåda när du måste till jobbet.

Om du ser den här modellen som något du kan tänka dig behålla länge så är det klart värt att satsa både jobbet & pengarna på den. Du kommer inte få tillbaka pengarna vid en försäljning. Möjligen att en sådan Celica kan bli attraktiv om 15 år men om du behållit den så länge så kommer du säkert att ha fått göra en massa annat förutom att ha bytt synkringar/bytt hela lådan.

Alltså, tänk till om det verkligen är en Toyota Celica med strulande växellåda som du vill satsa på.
Citera
2010-07-29, 17:27
  #8
Medlem
Tomatns avatar
Kan säga att det är min första bil och att jag ska ha den till att pendla med + att jag tycker att dom är grymt snygga och ligger i relativt lågt pris.

Därav att jag fastnat för celicor årsmod 90-94 den som är lite rund samt grodögon.

Visst jag behöver ju inte köpa just den men den var riktigt fin i lacken, ingen rost, väldigt väldigt fin inredning så den ser nästan splitterny ut förutom växellådan. Men sen kan man ju även undra eftersom växellådan är utsliten så måste ju någon ha buskört eller liknande med den för det är ju inget som bara pajjar sådär ? xD

Sen kamaxel har han inte heller sagt något om så man kan ju undra hur långt den har gått också. :/
__________________
Senast redigerad av Tomatn 2010-07-29 kl. 17:29.
Citera
2010-07-29, 20:27
  #9
Medlem
Du ska få ett riktigt bra pris om du ska köpa den bilen. Antagligen har inte bilfirman själva tänkt att åtgärda problemet med synkringarna då de inte kan få ett tillräckligt högt pris sen för att det ska vara lönt. Du ska nog inte ge över 8 000kr för den, även om den är fin i övrigt.

Om du känner någon som kan hjälpa dig med mekandet & du inte behöver bilen direkt på stubinen så skulle du kunna satsa på att fixa det själv. Men är man inte så van vid att skruva med bilar så är växellådan nog inte det första man bör ge sig på. Det finns så mycket billiga bilar att välja på. Lämnar du in bilen så skulle jag gissa på att delar plus arbete hamnar just kanske runt 8 000kr. Vad sade bilhandlaren att kostnaden skulle bli?

Har du provkört bilen? Klarar du av att köra med den som pendlarbil trots problemen med växellådan? Om du behöver dubbeltrampa på kopplingen ibland så vänjer man sig väl vid det, men du ska ju inte betala nån pengar för en sådan bil.
Citera
2010-07-29, 20:46
  #10
Medlem
Tomatns avatar
Pluggar till flygtekniker + att min bror är bra på att meka.

Men det lutar nog åt att det blir en annan bil. Somsagt den är nog inte värd det priset den ligger för med tanke på att man vet inte hur den ser ut i motor eller någonting sådant.

Jag har inte varit och kollat på den utan jag har bara ringt och pratat med försäljaren och han sa att det enda felet var att det var synkringarna som började bli utslitna.

Men får leta vidare kanske dyker upp något nytt snart.
Citera
2010-07-30, 20:37
  #11
Medlem
bongiovis avatar
Det låter inget vidare det där. Föreslår att du letar vidare
Citera
2010-07-30, 21:09
  #12
Avstängd
kstroms avatar
Själv är jag bilmekaniker och skullle nog inte på börja ett sådant projekt hemma.

Gillar du att meka och har en del fritid så sök på internet och få dig en bild av det, dock har man aldrig bytat en växellåda så är det ingen enkel sak. Sen gälller det att mäta sig till vilken ring der är som strular

Ta in ett par offerter av seriösa firmor vad de vill ha för arbetet och matrialet, Tror faktiskt ingen av märkesverkstäder ens skulle ta åt sig ett sådant jobb. Det kan nästan bara bli ali-baba och de sju mekanikerna! (inget illla mot mulsimerna ny))) men de har en tendes att ta åt sig arbeten som andra inte gör tex btya besvärliga och rostade bromslediga! Jag har själv haft polacker som gjort jobb för mig och allt har funkar mycket bra!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback