Citat:
Ursprungligen postat av Solari
+150 Irakier tar sig till Sverige för att delta i världens största klubblagsturnering(typ?) men måste självklart förstöra för alla andra och inte minst sig själva genom att storma planen och "misshandla" 16åringar..
Citat:
Ursprungligen postat av Solari
När du berättar för mig senast ett svensk ungdomslag åkte utomlands till ett helt främmande land och stormade matcher samt misshandlade folk.. då, endast då, skaj ag utsluta att detta apbeteende är ett blattefenomen
Fast det är väl klarlagt att supportrarna inte var tillresta från Irak för Gothia Cup? De var förstås invandrade sedan tidigare. Att de är slödder är givet. Självklart har du rätt i att svenskar sannolikt inte skulle bete sig så här.
I England bor ju mycket svenskar (som dock troligen inte har bidrag!). Om vi låtsas att ett svenskt lag deltar i en ungdomscup i London & möter ett engelskt lag. Finns det ens en liten risk att den matchen slutar i att svenska supportrar stormar planen för att nita domare & spelare, plus att i tumultet passa på att roffa till sig värdesaker? Nej, knappast.