Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-04-08, 16:48
  #13
Medlem
nero1s avatar
Jag har en saab 9-5, -99 årsmodell som abs lampan brukade tändas efter en stund, när jag parkerat och skall iväg igen så funkar den bra igen, tills det gått någon mil eller så.

Men förra veckan så drog jag på ordentligt på en motorväg och när jag bromsade in från ca 190 km/h så tändes lampan, men efter det lyser lampan oavrutet. Så från att bara indikerat för abs fel efter ca 30 min, så indikerar den nu utan avbrott.
Kan även tillägga att den vid inbromsningen från 190, drog ganska ordentligt åt höger, vilket jag inte var beredd på. Men vid normala hastigheter så drar den inte nåt märkbart.

Som tur var bilen precis nybesiktad innan detta hände. Helt utan anmärkning dessutom.

Någon som har en teori om vad det kan vara?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback