Ja vad säger ni. Skulle ni köpa ägg på flaska? Om det vore billigare än att köpa ägg på kartong.
Ägg kläckta och nerkörda i en flaska. Flaskor för äggvitor och gulor skulle med finnas.
Så står det såklart lite info på flaskan som 1 ägg = 4 msk osv.
Vette tusan hur den praktiska biten skulle lösas, men men.
En smula praktiskt att frakta iaf.
Jag hade iaf köpt ägg på flaska om det var en vettig skillad i pris.
På jobbet skickar vi ut 5-litersdunkar med äggula bland annat. Sen har vi även egg-in-box som någon annan nämnde. I butik kan man ju även köpa en blandning för äggröra, alltså bara hälla ned i stekpannan och bara röra om. Själv tycker jag att det är jävligt ofräscht och vill nog inte på äta på restauranger som använder dessa varor.
känns ju lite svårt att "snoppa" av smeten av ägg vid tex 1 matsked.. ägg brukar ju vara en fast smet med hinnor. Antingen så får man med allt eller inget
ett ägg håller ju i flera månader om man förvarar dom rätt. men om man skulle kläcka dom och ha på flaska verkar jobbigt och meningslöst.
den skulle inte hålla lika länge som ett vanligt ägg.
jobbigt att mäta hur mycket ägg det skall vara i en kaka istället för att kläcka ett bara.
enda fördelen jag ser det är att när man skall steka ett ägg så kan man bestämma hur stort det skall vara men annars helt meningslöst
förstår inte hur du en kom på idén har du svårt att kläcka ett ägg?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!