Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-07-19, 22:30
  #1
Medlem
elimicmats avatar
Nu får jag väl skäll för att detta ligger fel, men tyckte att just denna forumdel är lättast att nå ut till alla gamla rävar här på FB. Tycker ni denna tråd ligger rent åt hel---e får ni väl byta.

Nåväl, packat upp Amigan efter den legat i låda i cirka 8 år och skulle ha lite lekstuga nu ett tag. Innan har ju emulatorer stillat värsta suget. Allt var ju perfekt tills dess jag faktiskt började spela. Då blev jag påmind om att knapparna på samtliga 4 Tac-2 joystickar är väldigt "slitna". Alltså man för trycka rejält hårt och att få respons.

För cirka 15 år sedan hade jag isär en Tac-2 och om minnet inte sviker mig, så fungerade i enkelhet att en "fjäder" eller något var spänt mellan avtryckarknappen och en "sensor" i joysticken. Detta är vad jag har för mig men jag kan ju ha helt fel. Men är det så kan man då inte bara lägga lite papper eller något emellan för att på så sätt trycka ihop fjädern och därmed få mer respons??

Normalt sett är det ju bara att skruva isär, men jag har inte några sådana små skruvmejslar och ingen jag känner heller. Så innan jag köper en sådan kunde det vara bra och fråga om någon lyckats laga sina "sega" avtryckarknappar på sin Joystick.

Annars får man chansa på tradera eller något....
Citera
2010-07-19, 22:35
  #2
Medlem
Persepones avatar
Själva kontaktfunktionen består bara av en metallring och en metallplatta som får kontakt med varandra. Slipa lite med stålull eller fint sandpapper på ytorna för att få bort gammal rost/ärg. Det är nog den enklaste joysticken att reparera.

Åker knappen upp och ner som den ska så är fjädern helt ok.
Citera
2010-07-19, 22:38
  #3
Medlem
elimicmats avatar


Stämmer det undrar jag bara var du var för 15 år sedan. Jag och polaren avverkade tryckknappar på löpande band. Både körde med Tac-2.

Nåväl, tackar för tipset. Ska genast investera och prova...
Citera
2010-07-19, 22:53
  #4
Medlem
multimegas avatar
jag kan intyga om att tac2 är uppbyggd så. har ochså fått reparera med smärgelduk / fil ibland.
Citera
2010-07-20, 14:13
  #5
Medlem
Minns tillbaka när farsan satt uppe sena mörka kvällar i köket med köksbordet täckt av tidningar och C64 joysticks. = )
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback