Kom att tänka på något som hände för ett tag sedan. Har en sån där kristallampa/krona hemma, inte riktigt som denna men närapå:
http://www.auktionshuset.nu/20070902/auktion17.jpg
Förra sommaren hade jag en riklig mängd flugor inomhus som verkade onaturligt intresserade av lampan. Det konstiga var att allihopa flög runt runt i en cirkel hela tiden, precis under den lägsta cirkeln av kristaller som hänger från lampan. Jag skämtar inte när jag säger att det i princip alltid var minst en fluga, ibland flera som flög runt runt när man befann sig i närheten av lampan. En gång stannade jag och tittade på länge, de flög i cirklar i säkert en halvtimme utan att flyga iväg någon annanstans eller sätta sig.
Har alltid undrat vad det berodde på, har konstigt nog inte sett några sådana i år. (Fast det har varit mindre flugor överlag också). Ska tillägga att de flög mestadels på dagen när lampan var släckt också. Funderat på om det har något med deras stora antal ögon och kristallerna som lockar dem på något sätt men jag vettefan. Någon som har ett bättre svar?