Citat:
Ursprungligen postat av Drkadzija
1: Favorit-rollspel
2: Favorit karaktär
3: Favorit följeslagare
4: Favorit magi
5: Favorit musik
6: Bäst story
7: Bäst slut
8: Favorit vapen
9: Bästa skurken
Hatar listor men vad jag gör man inte för detta.
1. Zelda a link to the past.
Det spel som fick mig att inse hur fantastiskt hyrule är. Visst, det är nästan samma saga som utspelar sig som i ocarina of time osv men detta spelet är verkligen magiskt. De fantastiska miljöerna, alla slott och fiender. Mitt absoluta favoritspel till snes
2. Firebrand från garoyles quest.
Bortglömd och missbedömd stackare som är lite av en antihjälte. Är det någon tvspelstatuering jag ska skaffa så är det på honom.
3. Féerna i zelda. De följer visserligen bara med för att man fångar dem i en burk men de räddar ens liv varje gång man behöver det till skillnad från andra vapenkåta följeslagare man har i final fantasy som bara är bra för att de kan slåss.
4. Den magin som en fé använder för att låta link återuppstå i zelda när han dör
5. Klassiska zelda ledmotivet. Mysigt och pampigt på samma gång.
6. Zelda a link to the past. Prinsessa blir kidnappad. Pojke måste ge sig ut och rädda prinsessa och landet.
Det behöver inte bli mer avancerat för att det ska bli intressant!
7. Jag säger garoyles quest. Att motivera det är som att förstöra spelet från någon som inte spelat det
8. Firebrands bumeranger är coola. Princip alla vapen i alla rollspel är väl bättre men jag gillar att kasta mig ut från en vägg och slänga iväg bumeranger mot ett sådant där fladdermusliknande djävulsskelett
9. Zundo Druer från garoyles quest. Precis så ska ett monster se ut. Han är farlig, elak och han ser farlig och elak ut!
http://1.bp.blogspot.com/_b_I0DHJjyI...s400/gq004.png