Ibland när man är i någon liten stad någonstans i Sverige så kan man bli något överraskad att de har EXOTISK lakrits just där.
I en tobaksaffär i Vetlanda hade de exempelvis dessa lakrits schnuller som jag pratat om tidigare
http://www.sweets-online.com/lakritz...stueck/a-5247/ långa lakritsnappar, då Stockholm för länge sen slutat med dem,
(och som även Lakritsroten på Sveavägen förgäves försöker få till sin butik).
Nu när jag var i Rättvik, så hade de i Ica - "Fiolen" (alla Icabutiker heter ju någonting) en holländsk lakrits som jag inte sett i Stockholm (Och JAG har koll på lakritsläget i Stockholm kan jag säga :-) ).
Synd att inte fler i den här tråden ger rapporter om de råkar ha någon exotisk lakrits i någon hembygd i vårt avlånga land.
Jag tycker det är så fascinerande när man rätt var det är springer på mycket exotisk lakrits i den anspråkslösa tobaksaffären i centrum i någon byhåla, och ägarna inte har en aaaning om vilken raritet i lakrits de plockat in.
SÅÅÅ lakritsrapport från Sveriges obygd nu tack.