Citat:
Ursprungligen postat av
bombacci
Snyft. Nu fick jag sparken igen
Hur gör alla ni genier som undviker att få sparken?
Nu har jag fått sparken från jobb som
Väktare X2
Spärrexpedit
och
Ikea
samt fått dåliga vitsord från hsb
De sa att jag var för långsam att lära mig. Arbetade där i några månader men blev inkallad på kontoret där de sa att jag får sluta för att jag är så osäker o inte lär mig tillräckligt fort. Men hur ska man kunna lära sig om de inte ens visat en sak en endaste gång?
Trist att jag aldrig får höra att jag är duktig utan bara höra att jag inte duger.
Några tips på hur jag ska kunna försörja mig?
Jag har inga talanger.
Du kan trösta dig med att du har mångdubbelt mer arbetslivserfarenhet än majoriteten av våra riksdagspolitiker. Det är bara att inse, ett vanligt knegarjobb är inget för dig. Den enda lösningen jag ser på ditt problem är ett jobb där du aldrig kommer behöva prestera och ingen kommer kontrollera huruvida du faktiskt uträttar eller kan något, och det finns bara ett sådant jobb......kommunpolitiker för ett meningslöst parti som inte vill eller kan något, exempelvis sossarna.
Tricket är att aldrig sticka ut, aldrig ta på dig ansvar, aldrig komma med egna förslag eller initiativ. Du måste helt enkelt bli en del av den gråa trögflytliga massan av kommunal meningslöshet. Ingen kommer någonsin upptäcka att du inte kan, vill eller orkar uträtta något av värde, vilket man faktiskt måste göra i ett vinstdrivande företag.
Så, seså, iväg med dig och anmäl dig till sossarna redan nu, det är din enda chans.