Citat:
Ursprungligen postat av Powergirl
Nej det menar jag givetvis inte men som offenlig person måste man svara på frågor och inte bara springa och gömma sig. AB har givit honom chans till kommentar men han vägrar svara. Då får han räkna med att de skriver ändå de har ju en källa.
Vad jag har förstått så är han inte längre en offentlig person då han avgick innan det publicerades. Således finns inget att förklara för oss. Precis lika lite som om min granne köpt sex eller inte. Jag har inte med det att göra.
För det andra vet vi ju inte ens om det är sant. Jag har alltid haft inställningen att om det står i aftonbladet så kan man antingen ignorera det, eller skruva ner det minst 50%
Kan inte se något som helst nyhetsvärde i det här, lika lite som vad Anna Anka, Björne i Björnes magasin eller någon annan pysslar med på sin fritid.
Det jag tycker är konstigt är att det blir sånt rabalder av det här. Motståndarsidan borde ju vara glada nu, trots att de inte kräver samma åtgärder av de sina, tänker närmast på Mona Sahlins fifflande och misslyckanden genom åren och trots det aspirerar till platsen som Sveriges högsta politiker. Det är en skandal om något, men även ett annat ämne.