Citat:
Ursprungligen postat av InnocentWar1
Nu handlar vår upplevda ful/snygg i hög grad om anletet och dess drag. Hårfärgen kan ha en förskönande eller fördärvande effekt, men hårfärgen är lätt att byta. Därför är den ett attribut.
Lång har ofta väldigt lite med anletet att göra. Tjock har däremot en ganska stor inverkan på det utseendet. Det går visserligen, som du påpekar, lättare att påverka "tjock" än att påverka "lång". "Tjock" är dock i högre grad förknippad med utseende än vad som gäller för "lång".
Haha, "okej".
Att vara grovhuggen är utseendebeskrivande, hårfärg är det inte. Detta på grund av att hårfärgen är lättare att ändra. Men att vara tjock är mer utseendebeskrivande än att vara lång. Detta på grund av att "tjock" är mer förknippat med utseende än "lång". Vad hände med att utseendebeskrivningar bara gällde sådant som inte var enkelt att ändra?
Sitter du bara och hittar på allteftersom helt utan att tänka på vad du skrivit i tidigare inlägg?
Du förkastar vissa ord med motiveringen att subjektivitet inte gäller och att du minsann inte tycker att ordet kan användas, samtidigt som du lyfter fram andra ord som enbart har med subjektiv bedömning av vad man anser vara snyggt eller fult att göra. Sedan förklarar du att skillnaden mellan ett "attribut" och en "utseendebeskrivning" gäller i ett fall, men är helt förkastat i nästa fall? Jag börjar tro att du bara sitter och trollar.