2004-04-26, 13:55
#1
Följande är såklart ren fiktion och har aldrig hänt. Inget som beskrivs i detta inlägg har inträffat utan existerar bara som idéer i mitt huvud. Detta är inget erkännande och ens om det har hänt - vilket det inte har - så kan ni inte bevisa något. 
Eftersom detta bara är fiktion så kommer jag inte sälja 4MAR eller någon ingrediens till någon, så det är ingen idé att skicka PM och fråga. I min fantasi har jag inte tillverkat några större mängder, och enbart för eget bruk, ej i syfte att sälja vidare. Myndigheter, dess hantlangare samt lagens långa arm göre sig icke besvär att leta upp mig. Lägg pengarna på något vettigt istället.
Syntesrapport

Eftersom detta bara är fiktion så kommer jag inte sälja 4MAR eller någon ingrediens till någon, så det är ingen idé att skicka PM och fråga. I min fantasi har jag inte tillverkat några större mängder, och enbart för eget bruk, ej i syfte att sälja vidare. Myndigheter, dess hantlangare samt lagens långa arm göre sig icke besvär att leta upp mig. Lägg pengarna på något vettigt istället.
Syntesrapport
Steg 1, extraktion av fenylpropanolamin (norefedrin)Tripprapport
60 tabletter á 75 mg fenylpropanolamin.HCl krossades och löstes i 22,5 ml EtOH och 22,5 ml dH2O. Lösningen hälldes av och de krossade tabletterna dränktes ytterligare 2 ggr med samma mängd EtOH/dH2O.
Större delen av EtOH/dH2O kokades bort och 67,5 ml kallt dH2O adderades. Med hjälp av NaOH höjdes pH på lösningen till 9 och fenylpropanolamin.HCl extraherades med 3x22,5 ml EtOEt. Lösningen läts indunsta under värme och kvar fanns 3,5 g fenylpropanolamin.HCl (78%).
Steg 2, förberedelse av bromcyanid
Som säkert de flesta med en gnutta allmänbildning vet så är cyanid inget trevligt, och bromcyanid är ännu otrevligare. Om du inte är säker på vad du gör så gör du bäst i att inte befatta dig med någon cyanid. Om du ändå gör det, se för guds skull till att hålla till i ett dragskåp. Bromcyanid är inte bara extremt toxisk, som sin mer kända "kusin" kaliumcyanid (cyankalium), utan dessutom såpass instabil att den spontant kan sönderdelas explosivt. Detta är ingen substans man vill förvara under sängen, direkt. Så om du nu ska tillverka BrCN så se till att hålla till i ett dragskåp - jag kan inte betona den här punkten för mycket - och tillverka inte BrCN långt i förväg och förvara.However, i ett dragskåp adderades 10 g Br2 följt av 5 ml dH2O till en 500 ml rundkolv med claisenhuvud och termometer med magnetisk omrörning, placerad i ett isvattenbad. 3,5 g NaCN löstes i 25 ml varmt vatten och adderades gradvis i reaktionskärlet tillräckligt långsamt för att reaktionstemperaturen inte överskred 30°C (ungefär 1 ml/minut).
Claisenhuvudet byttes ut mot en destillationskollon och bromcyanidet destillerades med hjälp av ett vattenbad (Kokpunkten för BrCN ligger vid 60°C). 2 g CaCl adderades till destillatet som sedan omdestillerades ytterligare en gång. Efter den andra destillationen läts destillatet svalna, vartefter det, åter igen i vattenbad, smältes (BrCN har en smältpunkt på 51°C) och sedan hälldes upp i en redan väg glasflaska. Efter vägning visade det sig att flaskan innehöll 4,6 g BrCN (73%).
Steg 3, norefedrin -> 4-metylaminorex
Eftersom det fortfarande är cyanid med i bilden bör även dessa reaktioner utföras i dragskåp om du är rädd om dina mitokondriers cytokromoxidas, vilket du borde vara såvida du inte är suicidal.2,7 g BrCN (25,5 mmol) löstes i 50 ml nollgradig MeOH i en bägare. 3,5 g fenylpropanolamin.HCl(23,1 mmol) och 5,7 g NaAc (69,5 mmol) löstes i 300 ml nollgradig MeOH i en 500 ml rundkolv med magnetisk omrörning. Bromcyanidlösningen adderades till rundkolven och tilläts reagera i 45 minuter under omrörning. Lösningsmedlen tilläts avdunsta i dragskåpet under natten och dagen efter löstes återstoden av vätskan i rundkolven i dH2O och en mättad natriumkarbonatlösning adderades tills en vit utfällning erhållits. Utfällningen filtrerades ut, tvättades tre gånger med kylt dH2O och torkades. Slutligen erhölls 2,1 g 4-metylaminorex efter omkristallisering i bensen (60%).
Ja, 4-metyalaminorex är visserligen inte psykedelia, men jag tycker ändå namnet "tripprapport" är lämpligt för denna fallbeskrivning. Givetvis är även detta ren fiktion. Jag skulle aldrig få för mig att stoppa i mig något narkotikaklassat preparat eller bryta mot lagen på något annat vis.Förkortningar
25 mg administrerades peroralt strax före frukost kl 07.00 en vardagsmorgon. Efter ungefär 40-45 minuter - strax före jag skulle cykla till skolan - slog 4MAR till, häftigt och plötsligt. Den första känslan var energirus genom kroppen, jag kände mig sprallig och glad och när refrängen på Hoku - Perfect Day strömmade ur högtalarna kunde jag inte annat än hålla med om det som sjöngs:
On this Perfect day,Jag smällde igen dörren bakom mig och med ett leende på läpparna gick jag igenomträdgården, hörde fågelkvittret i träden och inbillade mig att det var lite tydligare, lite klarare och lite vackrare än vanligt. Cykelturen till skolan var underbar, inte ens i uppförsbackarna kunde en enda negativ tanke penetrera in i mitt medvetande.
nothing's standing in my way.
On this perfect day,
when nothing can go wrong.
It's the perfect day,
tomorrow's gonna come too soon.
I could stay,
forever as I am...
On this perfect day!
Väl framme i skolan var jag glad, öppen och social. På ett empatiskt plan var upplevelsen lik de från MDMA, men jag inbillade mig att jag inte gjorde ett lika patetiskt intryck på min omgivning, som man riskerar göra under ett MDMA-rus. En annan sida av 4MAR var även dess påverkan på självförtroende och upplevd (själv)makt. I viss mån är det jämförbart med effekterna från kokain, men de tidigare empatogena effekterna gjorde att det inte var samma distanserade egocentriska makt-boost, utan snarare en blandning av omnipotens och omnibenevolens.
Tillskillnad från MDMA-rus så kände jag mig inte ett dugg flummig, och tankarna var inte skruvade utan glasklara. Det visade sig inte vara någon inbillning, utan jag fick bekräftat att jag kunde tänka riktigt på de lektioner jag var på, där jag jobbade intensivare än vanligt och kom till en hel del insikter. Utöver min ökade studiekapacitet så var det även roligt att gå på lektionerna.
Väl hemma från skolan kunde jag inte låta bli att starta upp femtielva nya projekt, allt från planering av en modafinilsyntes till att starta ett eget företag efter studenten. Jag var en überkreativ idéspruta och såhär många idéer till projekt har jag inte haft sen jag trippade LSD förra sommaren. Tillskillnad från LSD-inducerade projekt och idéer var dock dessa bra mycket mer logiska och klara, om än kanske lite väl ambitiösa på grund av det ökade självförtroendet.
Någon gång mellan 19 och 20 började effekterna klinga av, jag kände mig fysiskt väldigt trött - som brukligt efter att man använt stimulantia - men upplevde ändå psykiskt välbefinnande. Ingen som helst AT som på amfetamin. Jag gick till sängs vid midnatt, somnade förhållandevis snabbt utan någon bensodiazepin eller annan nedåtdrog. Dagen efter vaknade jag relativt utvilad och på gott humör, utan någon form av negativa psykiska eller somatiska effekter, som brukligt efter amfetamin/MDMA-bruk.
Den enda effekterna som kan kallas negativa som jag upplevde - men inte tyckte var särskilt otrevliga på grund av euforin - var ökad kroppstemperatur och puls (speciellt vid fysisk aktivitet) samt en tendens till kortare perioder av spontan tachykardi (hjärtrusning). Inga negativa effekter har återkommit i nykter tillstånd efteråt. Att jag inte tagit upp några allvarligare negativa effekter av 4MAR beror inte på att sådana inte existerar - de kan de mycket väl göra - men jag har åtminstone inte upplevt några värre än dessa, som på sin höjd kan upplevas som lite smått obehagligt.
Förövrigt är jag förvånad över att 4MAR inte är vanligare än den är, då det faktiskt är en ganska trevlig och användbar drog. Problemet är väl dock att det är grymt mycket lättare att tillverka amfetamin/metamfetamin, och få kemister har lust att hantera större mängder cyanid. Även om man är försiktig så kan något gå fel, trots allt.
Notera även att detta inlägg inte på något vis är skryt, utan bara ett försök att få upp ögonen för denna lite smått exotiska substans.
HCl, väteklorid
EtOH, etanol
dH2O, dest. vatten
NaOH, natriumhydroxid
EtOEt, dietyleter
BrCN, bromcyanid
Br2, elementärt brom
NaCN, natriumcyanid
CaCl, kalciumklorid
MeOH, metanol
NaAc, natriumacetat
4MAR, 4-metylaminorex
