Citat:
Ursprungligen postat av Jonblund
Då är det väl en sak vi träter om:
Fenomenet ondska - Är det ett naturligt fenomen? Jag menar att det inte är naturligt även om vi människor ibland använder ordet på det sättet.
Är blixtnedslag naturligt? Javisst vi vet till exempel att det förekommer åska på våra grannplaneter.
Är ondska naturligt?
När en meteorit störtade in i Jupiter och skapade förödelse på ett område stort som hela Jorden, var det en ond händelse?
Om du säger ja, så tror jag många människor får uppfattningen att du är djupt religiös. Och då är vi tillbaks på moralens domäner.

Nu antar jag väl inte att det finns liv på Jupiter?
Men ja, det är en form av destruktivitet, och det är en del av ingredienserna av begreppet Ondska.
Men anta att den där meteoriten hade slagit ned på Jorden istället. Det skulle ha märkts tydligt om jag argumenterade för Ondska i
form av religiöst syfte. Ondska är bara ett namn på fenomen (händelser) som utspelas i naturen runtomkring oss, och där
död, undergång, skadegörelse är en av dess egenskaper.
Naturlig ondska, om du så vill. Vill du ställa till med riktig djävulskap hos bankerna genom att krascha deras ekonomiska system, så kan det väl också betraktas som ondska, som då skulle kunna kallas för mänsklig ondska. Men det är väl också en sorts form av ondska som ligger på en annan nivå än vad tex ett meteoritnedslag på Jupiter gör, eller hur?
Ser du skillnaden + likheterna? Men
Fenomenet är detsamma och har
samma egenskaper, oavsett en gigantisk förödelse på Jupiters yta, eller ett kraschat banksystem som bär ditt namn?
I så fall; vad är det för skillnad mellan att ett lejon dödar en rivaliserande hane för att få honorna, och om du dödar din polare i samma syfte? Död är ju alltid död.
Fenomenet är detsamma. Det fenomen som Ondskan bygger på.
Men det är vi människor som satt namn på dessa händelser. Ett lejon går väl knappast omkring och kallar det ondska. Jag upprepar mig många gånger, jag vet. Men alltid bäst att vara övertydlig än otydligt, enligt mig.