Citat:
Ursprungligen postat av brainspace
Jag tror det bästa sättet att bli grym är att sitta och planka låtar...Sina favolåtar, vad fan ska man med modes å sånt till om man bara kan höra vad som spelas? Ska börja planka lite Soulive låtar snart, tänkte jag...Varken Django eller Hendrix visste skalor, dom hade öra för musik iställe =) Å sen såklart att ha feelings när man spelar gura...å lira med andra...sen blir man bra typ
Hah, du tror att Hendrix inte visste skalor? Mannen tränade 8 timmar om dagen, HAN KUNDE sina skalor perfekt troligen.
Och att du tror att Django inte visste skalor ....
Django hade en lång erfarenhet av banjo, gitarr och violin ifrån ung ålder.
Att han inte visste att det var en skala betyder inte att han inte kan dem, mannen lärde sig ändå aldrig läsa eller skriva musik. Eller engelska så värst bra vad jag vet. Att han visste skalorna i sitt huvud det tror jag absolut på.
Mannen spelade Jazz liksom, då kan man sina grejer, väldigt väl.
Att totalt ignorera det teoretiska är bara dumt skulle jag säga, att veta hur allting fungerar ihop kan hjälpa otroligt mycket.
Och hey, hade TS haft ett äkta öra för musik hade denna tråd troligen aldrig startats. För då hade TS suttit och runkat av gitarrhalsen!
Fan att kunna läsa noter och sen spela det som står hjälper extremt mycket verkligen! Och det är inte speciellt svårt att lära sig ens. Går på några veckor sen kan du plocka ut hela låtar väldigt snabbt.