Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2010-06-05, 19:39
  #13
Medlem
brainspaces avatar
Du vet ju inte ens hur en sånn låter? Du får typ en schysst nylon för tusen spänn...
Citera
2010-06-06, 01:18
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FukEmUp
hej

Nu när pengarna jag får över från skatten som kommer snart har jag nu bestämt mig för att köpa en fin akustisk gitarr, spelar nästan annars bara på min fender.
på den akustiska vill jag lira eget material och låtar av ex Jose Gonzalez, Andy Mckee osv., så jag vill ha en gitarr som har ungefär de ljudet.

jag har dock aldrig riktigt hållit på med akustisk så mkt innan men vill börja lira det en hel del, men har ingen koll på vad som är bra inom akustiska gitarrer. ska givetvis dra å testa lite också.
men har ni några tips på en bra akustisk, tänker inte lägga mkt mer än 7000 kr .
För 7k får du mycket akgitarr! Vill du få ännu mer så satsa på begagnat. Många bra instrument förlorar hälften av värdet direkt. Själv ska jag aldrig mer köpa nytt
Bra gitarrer? Gå efter priset. Finns inga dyra gitarrer som är dåliga - vare sig du köper nytt eller beg för 7k. Dock kan spelbarheten variera dem emellan. Försök få öppet köp. Musikbörsen kan vara ett tips på beg.
__________________
Senast redigerad av Backinaflash 2010-06-06 kl. 01:22.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback