Så mycket har ju betats av här men,
Människor som kör om bara för att köra om. Tex 2filigt som strax övergår till 1fil. Står vid rödljus och dom gasar som ett as upp till 80-90 medan det fortfarande är 50. Sedan när det blir 70 men endast en fil går dom ner till 70 igen
Man ska inte köra om för att man har en starkare bil utan för att man har för avsikt att köra fort
are.
Idioter som ligger för nära såklart. Kör någon i 50 på en 70 väg utan anledning ligger jag tätt inpå själv (förutsatt att personen blockerar då jag inte har möjlighet att köra om).
Men dom som ligger 5cm från röven på en när man inte ens är första bilen i ledet förstår jag mig inte på. Hjälper ju inte att stressa mig när det inte är jag som är orsaken till köbildningen.
Brukar dra på dimljus och/eller smånita lite när någon lägger sig så nära. Då brukar dom faktiskt gå bak lite.
Tyvär händer de mest irriterande scenarion när jag jobbar och det jag önskar mest av allt vad att jag satt i min privata bil och kunde hoppa ut med fälgkorset i handen.
--------
Sedan förstår jag inte varför människor kör om en i tex 70 på 50väg men när det blir 70 så håller dom hastigheten. Vad fan är det med personen? Kan köra fort på 50väg där straffen är större men inte på en 70väg?