2010-06-02, 12:06
  #1
Medlem
Freddyyys avatar
De flesta munspel man ser på internet är bara 10 håliga. Har kollat på dessa sidorna
http://munspel.co.nr/
http://www.munspel.nu

Och om det står t.ex 6 då ska man spela i det sjätte hålet från vänster ju. Men på mitt munspel så är det totalt 24 hål. Hur ska man spela då? För det blir väl inte samma ton då om jag spelar i sjätte hålet från vänster i ett 24 håligt och ett 10 håligt?
Citera
2010-06-02, 21:18
  #2
Medlem
The.Nameless.s avatar
Tabbarna är skrivna för diatoniska munspel, med 10 hål. Ditt munspel är troligen kromatiskt, du kan alltså inte använda sådana tabbar (om du inte skriver om dem, hur vet jag ej).
Citera
2010-06-04, 17:38
  #3
Medlem
Köp ett vanligt munspel också kanske? Lär ju vara bra att ha om man vill spela efter tabs om de nu är överrepresenterade. Dessutom kostar de bara runt 100 spänn eller något sådant.
Citera
2010-06-05, 01:33
  #4
Medlem
Jake88s avatar
De har billiga på 4sound med en bok med lite nybörjartips om hur man ska hålla och blåsa och lite startupp-licks osv kosta typ 130 kr inte så dyrt för ett helt okej instrument.

Annars om de är kromatiskt får du väll kolla upp om du kan dela upp de 24 du har på 10 akord som stämmer med en vanligt men jag vet inget om sånt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in