Citat:
Ursprungligen postat av Fullfittan
Mjo, hyr man lägger man 5000 i deposition som man tydligen aldrig ser röken av igen.
Jag misstänker att Toyota har räknat på detta och jag misstänker att de inte bjuder på något. Att de hyr ut bilen leder till administrativa kostnader och dessutom sitter de på bilen i tre år istället för att få alla cash i handen.
Ni som tror att det blir billigare räknar alltså med att Toyota antingen räknat fel eller är snälla.
Deposition betyder ju just att du får tillbaka pengarna vid återlämnandet såvida du inte förstört något på bilen då det isf tas av de pengarna till att börja med.
Toyota tjänar pengar på större volym sålda bilar och att de genom prenumerationsavgiften binder kunden till egen försäkringslösning och de egna verkstäderna. De låter prenumeranterna ta den första värdeminskningen och får sedan tillbaka bilar som är några år gamla och lätta att sälja som beg.
Detta paketet kan mycket väl prissättas så att det blir bra för båda parter.
Vidare blir det en extra bra affär för Toyota om kunden "hyr" extrautrustning och tillbehör. Exempelvis betalar kunden drygt 6000:- på 36 månader för en uppsättning vinterdäck som kommer att rulla gissningsvis 1500 - 2000 mil och därmed har många mil kvar när de lämnas tillbaka.