Citat:
Ursprungligen postat av Tuff datakille
När bilden som Visf postade där med att en invandrare tar jobb från ursprungsbefolkningen visar detta... då fattar jag. Jag begriper.
Haha. Stackars alla barn i Sverige, barnarbetare i Indien tar deras jobb. Stackars alla dagmammor, städare, osv. som kan byta upp sig till bättre betalda yrken.
För det viktigaste är ju att man är sysselsatt, inte vad man får ut av det.
Citat:
Ursprungligen postat av Tuff datakille
Jag begriper också när det är så att Israel har rätt att vara Israel enligt en hel del av, d.v.s de har rätt att se till att judar inte blir i en ensiffrig procents minoritet. Jag begriper när samma sak inte gäller för svenskar.
20%~ av befolkningen i Israel är araber, men vänligt sinnade sådana till judar. Även så, de bor generellt inte i samma områden. De är en ensiffrig procents minoritet ur ett större sammanhang.
Sen slipper de terrorism och förföljelse om de kan leva sida vid sida likt vi gör i Skandinanvien istället för att bygga murar och bomba civila. Problemet bottnar dock på inget vis i Israel utan att Palestinska ledare tjänar multum på att vara "offer" i denna situation. Arrafat blev stormrik på att förskingra biståndspengar.
Citat:
Ursprungligen postat av Tuff datakille
Det är inte direkt komplicerade budskap ni har, även om ni tror det själva.
Sorry datakille, marknaden är komplicerad och så är även världen i helhet. Det är därför allting blir så larvigt och korkat när folk som inte begriper någonting väljer en enfråga och diskuterar den hjärteligt, istället för att ha en legitim värdegrund där man pratar om vad man vill uppnå och snarare analyserar de sakpolitiska frågorna. Enfrågeflum som du själv, miljömupparna och piratfjortisarna har enormt mycket gemensamt i att ni ser allting i samhället ur er lins och förstår inte aspekter utöver denna.